Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
28.05.2015 16:04

PKP Cargo przejmuje czeską spółkę za ponad 103 mln euro

Polska spółka jest drugim największym przewoźnikiem kolejowym w Europie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Cargo)

PKP Cargo nabyło 80 procent udziałów Advanced World Transport za 103,2 mln euro - podała spółka.

"Zarząd spółki PKP Cargo informuje, że w dniu 28 maja 2015 r., w wykonaniu umowy sprzedaży udziałów zawartej w dniu 30 grudnia 2014 r. pomiędzy spółką, panem Zdenkiem Bakala oraz The Bakala Trust spółka nabyła własność 60 000 udziałów w kapitale zakładowym spółki Advanced World Transport B.V. z siedzibą w Amsterdamie o wartości nominalnej 1 euro każdy, stanowiących 80% wszystkich udziałów w kapitale zakładowym AWT i uprawniających do wykonywania 80% ogólnej liczby głosów na zgromadzeniu wspólników AWT" - czytamy w komunikacie.

- To jedno z największych przejęć firmy zagranicznej dokonywanych przez polską spółkę w ostatnich latach i pierwsza w historii tego typu akwizycja przeprowadzona przez podmiot z grupy PKP. Po udanej restrukturyzacji, PKP Cargo wychodzi w świat potwierdzając, że niezależnie od branży, dobrze zarządzana i posiadająca jasno określoną wizję rozwoju spółka ma szansę na zagraniczny sukces. Co więcej, może za sobą pociągnąć także inne firmy" - skomentował transakcję prezes Krajowej Izby Gospodarczej Andrzej Arendarski.

Kurs akcji PKP Cargo w ostatnich trzech miesiącach

Jak podaje PKP Cargo, przejęcie zostało sfinansowane przy pomocy środków własnych.

Jednocześnie z finalizacją transakcji weszła w życie umowa opcji, na podstawie której sprzedający może być uprawniony do otrzymania wynagrodzenia prowizyjnego z tytułu przychodów uzyskanych przez podmioty z grupy kapitałowej PKP Cargo na podstawie nowych kontraktów przewozowych lub spedycyjnych zawieranych z podmiotami z grupy New World Resources.

Zaczęła również obowiązywać umowa z Minezit SE, posiadającym 20% w AWT, szczegółowo regulująca wzajemne relacje wspólników.

W połowie maja PKP Cargo informowało o otrzymaniu zgody na przejęcie AWT od czeskiego urzędu antymonopolowego, co oznaczało spełnienie ostatniego warunku zawieszającego transakcji. Wcześniej spółka otrzymała zgody od organów w Polsce, Niemczech i na Słowacji.

Pod koniec ubiegłego roku PKP Cargo podało, że podpisało umowę nabycia 80 proc. udziałów w AWT - drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach, działającym w rejonie Europy Środkowej i Południowej.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim w Unii Europejskiej.

Tagi: transport, logistyka, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz