Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo przekroczyło ważny poziom

0
Podziel się:

Spółka zmaga się ze spowolnieniem w branży górniczej oraz utrudnieniami związanymi ze strajkiem niemieckich kolejarzy.

Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo
Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo (PKP Cargo)
bESTIGJh

Notowana na GPW spółka z branży transportu kolejowego we wrześniu zanotowała najlepszy wynik pod względem udziału w rynku. Pierwszy raz od początku roku zagarnęła ona ponad 50 procent tego rynku pod względem masy przewożonego ładunku. PKP Cargo zmaga się ze spowolnieniem w branży górniczej, która jest głównym klientem spółki oraz utrudnieniami związanymi ze strajkiem niemieckich kolejarzy.

Pod względem masy przewożonego ładunku PKP Cargo zanotowała we wrześniu udział na poziomie 50,33 procent. Biorąc pod uwagę pracę przewozową udział wyniósł 57,91 procent. Obie wartości urosły względem wyników w sierpniu o odpowiednio o 0,7 punktu procentowego i 1,6 punktu procentowego.

- _ Praca przewozowa w tym przypadku jest to suma prac wykonanych przy przewozach ładunków transportu kolejowego. Jednostką miary pracy przewozowej jest tonokilometr. Idąc dalej jeden tonokilometr to przewóz 1 tony ładunku na odległość 1 km _ - tłumaczy dla Money.pl biuro prasowe PKP Cargo.

bESTIGJj

W sumie po dziewięciu miesiącach udział grupy w rynku wyniósł 56,93 procent pod względem pracy przewozowej i 48,25 procent pod względem masy. Oba wyniki są słabsze niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku odpowiednio o 2,66 punktu procentowego i 0,93 punktu procentowego.

Członek zarządu do spraw handlowych przekonuje, że udało się to osiągnąć mimo niesprzyjających warunków. - _ Weszliśmy w okres szczytu przewozowego, nasze pociągi jeżdżą wolniej z powodu prowadzonych prac modernizacyjnych na sieci kolejowej, a do tego branża górnicza, największy klient PKP Cargo, zmaga się z własnymi problemami _ - mówił Jacek Neska, członek zarządu PKP Cargo do spraw handlowych.

Jak tłumaczy spółka, z powodu problemów branży węglowej 2014 rok jest nietypowy pod względem przewozów towarów koleją. Eksport polskiego węgla zmniejszył się w tym roku, co wpłynęło na 16- procentowy spadek przewozów w eksporcie. Z kolei przewóz importowy w tym roku wzrósł o 7 procent.

Luka związana z przewozem węgla została częściowo zapełniona m.in. przewozami kruszyw i materiałów budowlanych.

bESTIGJp

Na funkcjonowanie grupy wpłynęły także negatywnie inne czynniki. Efektem strajków niemieckich kolejarzy firmy DB Schenker, były zastoje na przejściach granicznych pomiędzy Polską a Niemcami. W szczytowym momencie w kolejce na przejściach granicznych czekało nawet dwadzieścia pociągów.

Czytaj więcej w Money.pl

bESTIGJK
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)