Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo realizuje dostawy głazów nad Bałtyk. Walka z morzem to szansa dla spółki?

0
Podziel się:

W niektórych miejscach ziemia cofa się o ponad metr w ciągu roku. Tam trwają największe inwestycje.

Jacek Neska, PKP Cargo
Jacek Neska, PKP Cargo (PKP Cargo)

Transport kilkutonowych głazów może się okazać bardzo rentowny i perspektywiczny dla PKP Cargo. Wszystko dzięki inwestycjom prowadzonym nad polskim wybrzeżem - umacnianiem plaż oraz ochroną wydm przed erozją. Spółka sama przyznaje, że biznes nie jest jednak łatwy - trudność w obsłudze zleceń wynika z krótkiego okresu, w którym realizacja prac jest możliwa. Wyzwaniem jest też dostępność odpowiedniego taboru, a także niezbędnej ilości specjalnego surowca. Ten odpowiedniej jakości występuje tylko na Dolnym Śląsku, skąd Cargo go dostarcza.

Od początku września polski przewoźnik towarowy przetransportował ponad 150 tysięcy ton kamienia hydrotechnicznego na umocnienie brzegów morskich. Od września PKP Cargo rozpoczęło realizacje dostaw na kolejną inwestycję w okolicach Ustki i Łeby. Prace są prowadzone na odcinku ponad czterech kilometrów i są współfinansowane przez Unie Europejską.

Według obecnie obowiązującego stanu prawnego organy administracji morskiej mają utrzymać linię brzegową z 2000 roku, tymczasem Bałtyk zabiera corocznie 50 hektarów lądu o wartości 500 milionów złotych. Erozji systematycznie ulega całe wybrzeże, a ponad połowa intensywnie. W niektórych miejscach ziemia cofa się o ponad metr w ciągu roku.

- _ Dywersyfikacja portfela zamówień na towarowe przewozy kolejowe i ich równomierne rozłożenie w czasie jest kluczem do budowania silnej pozycji naszej grupy _ - mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO do spraw handlowych. - _ Taka polityka przynosi zamierzone efekty - _dodaje.

Sprawdź wyniki spółki PKP Cargo w ostatnich 3 miesiącach

Urząd Transportu Kolejowego podał, że w okresie pierwszych 8 miesięcy 2014 roku Grupa PKP CARGO miała 47,73 procent udziału w rynku pod względem przewiezionej masy, notując wzrost o 0,25 p.p. w porównaniu do poprzedniego okresu oraz wzrost o 0,64 p.p. w porównaniu do wyniku po I półroczu br.

Wolumen przewozów PKP Cargo we wrześniu był wyższy niż rok temu, przewozy węgla w kraju pozostały stabilne - podawał na konferencji Jacek Neska, członek zarządu do spraw handlowych spółki. PKP Cargo w najbliższym czasie podejmie decyzję w sprawie potencjalnej akwizycji CTL Logistics oraz AWT.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)