Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo rozważa uruchomienie programu dobrowolnych odejść

0
Podziel się:

- Bardzo dobra sytuacja finansowa firmy pozwala nam rozważać tę najbardziej korzystną dla pracowników formę optymalizacji zatrudnienia - podkreślił rzecznik prasowy spółki Mirosław Kuk.

Prezes PKP Cargo Adam Purwi
Prezes PKP Cargo Adam Purwi (PKP Cargo)
bEUlQNGZ

Rzecznik prasowy spółki Mirosław Kuk przyznał, że na razie w tej sprawie nie zapadły żadne decyzje. Pod koniec września br. grupa PKP Cargo zatrudniała 26,1 tys. osób.

Wcześniej o możliwości uruchomienia takiego programu informował prezes PKP Cargo Adam Purwin. _ Rozważamy bardzo poważnie uruchomienie programu dobrowolnych odejść _ - powiedział na konferencji prezes Purwin.

Kuk zaznaczył, że program dobrowolnych odejść może być atrakcyjnym rozwiązaniem np. dla osób uprawnionych do pobierania świadczeń przedemerytalnych. _ Bardzo dobra sytuacja finansowa firmy pozwala nam rozważać tę najbardziej korzystną dla pracowników formę optymalizacji zatrudnienia _ - podkreślił Kuk.

bEUlQNHb

PKP Cargo poinformowało w czwartek, że spodziewa się w 2015 roku jednocyfrowego wzrostu przewozów kruszyw, materiałów budowlanych oraz rud i metali. Kruszywa i materiały budowlane odpowiadały w okresie styczeń-wrzesień br. za 21 proc. przewozów PKP Cargo, a metale i rudy za 13 proc.

Jak podkreśliła spółka na wzrost przewozu materiałów budowlanych w przyszłym roku wpłyną nowe inwestycje drogowe, wzrost inwestycji energetycznych a także remonty na kolei. PKP Cargo liczy na większe przewozy rud i metali, co wynikać ma ze wzrostu popytu na wyroby stalowe, wykorzystywane w inwestycjach infrastrukturalnych.

Spółka szacuje także, że w przyszłym roku przewozy intermodalne (realizowanych, co najmniej dwoma różnymi środkami transportu - PAP) wzrosną dwucyfrowo. W okresie styczeń-wrzesień 2014 r. przewozy intermodalne stanowiły 6 proc. przewozów grupy.

Zdaniem przedstawicieli spółki przewozy kolejowe węgla mogą być w 2015 roku stabilne. Po trzech kwartałach 2014 roku przewóz węgla stanowił 37 proc. przewozów transportowych PKP Cargo. Przewozy krajowe węgla wzrosły w tym okresie o 10 proc. rok do roku, jednak ze względu na niską konkurencyjność polskiego surowca przewozy eksportowe spadły o 42 proc.

bEUlQNHh

Od 3 listopada w PKP Cargo trwa spór zbiorowy ze związkami zawodowymi działającymi w spółce. Dotyczy on m.in. kwestii płacowych, związki domagają się m.in. premii z okazji Święta Kolejarza w wysokości 1 tys. zł na pracownika. Na początku listopada w tej sprawie przed siedzibą spółki odbyła się pikieta związkowców. PKP Cargo odmówiła spełnienia postulatów finansowych związków.

Pozostałe żądania związków zawodowych - według PKP Cargo - zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, nie mogą być przedmiotem sporu zbiorowego, ponieważ nie dotyczą kwestii ujętych w tej ustawie (m.in. warunków pracy i płacy). Żądania te obejmują m.in. ustanowienie przedstawicieli pracowników w radach nadzorczych spółek zależnych Grupy i wstrzymania zmian organizacyjnych w spółkach.

Zgodnie z prawem trwający spór zbiorowy jest obecnie w fazie rokowań. Jeśli rokowania nie doprowadzą do zakończenia sporu, może on być kontynuowany w ramach mediacji (z udziałem zewnętrznego mediatora), a dopiero w przypadku ewentualnego fiaska rokowań lub mediacji i po spełnieniu szeregu przesłanek ustawowych, może przekształcić się w legalny strajk.

Łącznie w PKP Cargo działa kilkanaście ogólnopolskich central związków zawodowych. Uzwiązkowienie pracowników grupy wynosi ponad 80 proc.

bEUlQNHi

W kwietniu tego roku w PKP CARGO zakończył się poprzedni spór zbiorowy, który trwał od czerwca 2013 roku. Na mocy zawartego wówczas porozumienia w sierpniu br. ponad 20 tys. pracowników otrzymało podwyżki oraz premie.

Przed debiutem giełdowym PKP Cargo podpisało ze związkowcami pakt gwarancji pracowniczych, na mocy, którego pracownicy otrzymali m.in. 4-letnie i 10-letnie gwarancje zatrudnienia, a także została im wypłacona premia prywatyzacyjna w formie akcji pracowniczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zysk PKP Cargo dużo powyżej prognoz, ale rozczarowały... Zysk netto kolejowej spółki w trzecim kwartale wyniósł 99,1 mln złotych.
PKP Cargo przyjęło 466 nowych maszynistów Od początku roku PKP CARGO aktywnie poszukiwało maszynistów. Do tej pory lider towarowych przewozów kolejowych w Polsce przyjął do pracy prawie 470 osób. Program jest chwilowo wstrzymany ze względu na ograniczone możliwości szkoleniowe związane ze szczytem przewozowym i ruszy ponownie od początku 2015 roku. Z wewnętrznych analiz PKP CARGO wynika, że skala rekrutacji i szkoleń ...
Prezes PKP CARGO przyjął delegację związkowców Adam Purwin, prezes PKP CARGO, przyjął delegację liderów związkowych podczas pikiety zorganizowanej przez związki zawodowe przed siedzibą PKP CARGO. Związkowcy przekazali postulaty, a Adam Purwin wręczył im "Kodeks Etyki Grupy PKP". W czwartkowej pikiecie wzięło udział ok. 80 osób, które przez godzinę protestowały przed siedzibą główną PKP CARGO w Warszawie. Na spotkanie z prezesem w siedzibie ...
Strajk niemieckich kolejarzy uderza w polską spółkę Zeszłotygodniowy strajk maszynistów DB Schenker spowodował straty wysokości kilku milionów złotych.
bEUlQNHC
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)