Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo szacuje, ile zyska na przejęciu czeskiego przewoźnika

0
Podziel się:

W ostatnich dniach PKP Cargo podpisało umowę zakupu akcji AWT. Wartość transakcji to 103 mln euro. Spółka wyceniona jest zaś na blisko 156 mln euro.

PKP Cargo szacuje, ile zyska na przejęciu czeskiego przewoźnika
(PKP CARGO S.A.)
bEKxERDp

Advanced World Transport, czeski przewoźnik przejmowany przez PKP Cargo, zarobił w ubiegłym roku około 31 milionów euro zysku EBITDA - szacuje spółka. - _ Przejęcie wzmacnia strategiczną pozycję PKP Cargo w Europie Środkowej _ - komentuje Adam Purwin (na zdjęciu), prezes zarządu.

Prognozowany na koniec 2014 roku dług netto AWT to 27 mln euro, co łącznie z wyceną spółki wynikającej z wartości transakcji wskazuje na wartość przedsiębiorstwa (EV) na poziomie 156 mln euro. Od stycznia do września AWT wypracowało 7,1 mln euro zysku netto. W całym 2013 roku było to o połowę mniej.

Z końcem grudnia PKP Cargo podpisało umowę zakupu 80 procent udziałów w spółce Advanced World Transport, drugim co do wielkości kolejowym przewoźniku towarowym w Czechach, działającym również w rejonie Europy Środkowej i Południowej. Wartość transakcji to 103,2 mln euro.

bEKxERDr

- _ To historyczny moment dla PKP Cargo i całej Grupy PKP, a jednocześnie jedna z największych transakcji zakupu firmy zagranicznej przez spółkę z Polski w ostatnich latach. Przejęcie AWT daje nam skokowy wzrost udziału w rynku czeskim i istotnie wzmacnia strategiczną pozycję PKP Cargo w Europie Środkowej. Rynek czeski jest dla nas kluczowy ze względu na liczne połączenia ze Śląskiem. Czechy są też bramą na południe Europy, w kierunku Adriatyku, a obecność w tym kraju to doskonała szansa na wydłużenie tras naszych pociągów _ - mówi prezes Adam Purwin.

Po jedenastu miesiącach 2014 roku Grupa PKP Cargo osiągnęła 48,36 procent udziału w rynku pod względem przewiezionej masy, notując wzrost o blisko 0,2 punktu procentowego w porównaniu do wyniku po dziesięciu miesiącach. To szósty raz z rzędu, kiedy spółka zwiększa udział.

Czytaj więcej w Money.pl

bEKxERDS
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)