Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo wydało 241 milionów złotych. Szykuje się na...

0
Podziel się:

W pierwszym półroczu 2014 roku spółka PKP Cargo zainwestowała w tabor 241 milionów złotych.

PKP Cargo wydało 241 milionów złotych. Szykuje się na...
(www.pkp-cargo.pl)

- _ Wzmacniamy PKP Cargo inwestycjami w tabor. Kwota, którą na to przeznaczyliśmy tylko w pierwszym półroczu, mogłaby posłużyć budowie floty średniej wielkości przewoźnika kolejowego w Polsce _- uważa Adam Purwin, prezes zarządu PKP Cargo.

W pierwszym półroczu 2014 roku spółka PKP Cargo zainwestowała w tabor 241 milionów złotych. To o 106 milionów złotych więcej niż rok wcześniej. - _ Wraz z szeroko zakrojoną akcją zatrudniania maszynistów, inwestycje są fundamentem rozwoju PKP Cargo na kolejne kwartały _ - deklaruje Adam Purwin.

Pierwszy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej przewoźnik towarowy kupuje nowoczesne platformy intermodalne, modernizuje lokomotywy obniżając koszty eksploatacji oraz szykuje dodatkowe węglarki. Przygotowanie nowych wagonów na szczyt przewozowy było jednym z priorytetów PKP Cargo na pierwsze półrocze 2014 roku.

Do eksploatacji trafiło już dwa tysiące więcej węglarek niż rok wcześniej. W październiku liczba ta wzrośnie do zapowiadanych wcześniej trzech tysięcy. Jak podaje spółka, zwiększenie taboru na jesienny szczyt przewozowy jest jej odpowiedzią na trudności wynikające z niskiej prędkości handlowej i ma na celu złagodzenie wpływu modernizacji linii kolejowych na obsługę klientów.

Co roku w trzecim i częściowo w czwartym kwartale można zaobserwować duży wzrost zapotrzebowania na przewozy towarów koleją. Wynika to główne ze zwiększonego popytu na przewozy węgla. W 2012 roku łączna masa przewiezionych przez PKP Cargo towarów w październiku była o ponad 25 procent wyższa niż w lutym, a w 2013 roku różnica ta wyniosła ponad 30 procent.

Poziom nakładów PKP Cargo na naprawy okresowe taboru wyniósł w okresie pierwszych sześciu miesięcy 2014 roku 165 milionów złotych i był o ponad 40 procent wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (115 milionów złotych). Łącznie w pierwszym półroczu 2014 roku naprawom okresowym poddano 78 lokomotyw oraz prawie 4,7 tysiąca wagonów towarowych. Blisko 80 procent z tego stanowiły węglarki.

W pierwszym półroczu tego roku spółka zarobiła 126,74 miliona złotych, podczas gdy rok wcześniej zanotowała wynik na poziomie 76,41 miliona złotych. Spółka - która powstała w 2001 roku - w październiku 2013 roku zadebiutowała na warszawskiej giełdzie.

Grupa PKP Cargo jest liderem kolejowych przewozów towarowych w Polsce i drugim największym operatorem w Unii Europejskiej. Dziennie przewoźnik uruchamia średnio tysiąc pociągów i obsługuje kilka tysięcy klientów. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii, Węgier i Litwy.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)