Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo zwiększa udział w transporcie towarów

0
Podziel się:

Dobre wyniki zawdzięcza m.in. rosnącym przewozom węgla.

Jacek Neska, wiceprezes PKP Cargo
Jacek Neska, wiceprezes PKP Cargo (PKP Cargo)

Grupa PKP Cargo miała 47,9 proc. udziału w polskim rynku towarowych przewozów kolejowych pod względem masy towarowej po trzech miesiącach 2015 roku, tj. o ponad 0,5 pkt proc. więcej niż rok wcześniej. Dobre wyniki PKP Cargo zawdzięcza m.in. rosnącym przewozom węgla kamiennego.

"Dobry marzec dla Grupy PKP Cargo potwierdzają dane w ujęciu pracy przewozowej - w porównaniu do marca 2014 roku udział w rynku największego polskiego przewoźnika zwiększył się o prawie 0,8 pkt proc. Narastająco po trzech miesiącach 2015 roku udział rynkowy grupy PKP Cargo osiągnął poziom 56 proc., co jest wynikiem o 1,7 pkt proc. słabszym niż w ubiegłym roku. Przyczyną tej różnicy niższy niż u konkurencji wzrost średniej odległości przewozów realizowanych przez PKP Cargo w porównaniu do poprzedniego roku" - czytamy w komunikacie.

- Najnowsze dane GUS potwierdzają to, co zapowiadaliśmy - wzrostową dynamikę przewozów realizowanych przez grupę PKP Cargo. Najbardziej cieszy mnie, że przy mniejszym rynku niż w ubiegłym roku potrafiliśmy zwiększyć w ujęciu rocznym przewiezioną masę. To potwierdza naszą pozycję rynkową i zaufanie, jakim obdarzają nas klienci - powiedział członek zarządu PKP Cargo ds. handlowych Jacek Neska, cytowany w komunikacie.

W marcu 2015 roku grupa PKP Cargo przewiozła 9,13 mln ton towarów, tj. o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej. W tym czasie łączna masa towarowa przetransportowana koleją w Polsce wyniosła 18,76 mln ton, o 1,1 proc. mniej niż w marcu 2014 roku. Łączna masa przewieziona przez pozostałych operatorów w ujęciu rocznym zmniejszyła się o 4,2 proc.

W podziale na grupy towarowe, w marcu szczególnie udane dla PKP Cargo były przewozy rud i pirytów oraz kontenerów. Te pierwsze urosły w porównaniu do ubiegłego roku o blisko 50 proc., a w przewozach intermodalnych grupa PKP Cargo zanotowała dwucyfrowy wzrost r/r, o ponad 16 proc. w ujęciu masy. W porównaniu do poprzedniego roku w marcu urosły także przewozy m.in. węgla kamiennego i artykułów chemicznych.

PKP Cargo zadebiutowało w październiku 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnych, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (ok. 48 proc. udziału w rynku według masy i ok. 57 proc. według pracy przewozowej w 2014 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)