Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Intercity ma nowy zarząd. Znamy nazwiska

0
Podziel się:

Do zmiany doszło na wyraźną prośbę dotychczasowego prezesa Marcina Celejewskiego, który od momentu powołania deklarował, że obejmuje swoją funkcję na czas określony, czyli do zamknięcia procesu wdrażania pociągów Pendolino.

PKP Intercity ma nowy zarząd. Znamy nazwiska
(Bartłomiej Banaszak/PKP Intercity)

Dotychczasowego prezesa Marcina Celejewskiego (na zdj.) zastąpi Jacek Leonkiewicz, dotychczasowy Dyrektor Prywatyzacji i Nadzoru Właścicielskiego w PKP. Do zarządu dołączy również Magdalena Zajączkowska-Ejsymont, która obejmie funkcję Członka Zarządu ds. finansowych. Do tej pory była członkiem rady nadzorczej PKP Intercity.

Jak zapewnia spółka, do zmiany doszło na wyraźną prośbę Marcina Celejewskiego, który od momentu powołania deklarował, że obejmuje swoją funkcję na czas określony, czyli do zamknięcia procesu wdrażania pociągów Pendolino. _ Marcin Celejewski pozostanie w zarządzie spółki i będzie odpowiadał między innymi za relacje z najważniejszymi kontrahentami, do których należą Alstom, Pesa, Newag oraz Stadler _ - czytamy w oświadczeniu.

Od 14 grudnia 2014 r., wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy, do eksploatacji włączono 15 składów Pendolino, z czego 9 wozi pasażerów, a 6 składów znajduje się w rezerwie. Pierwotnie od 14 grudnia na trasach miało się pojawić 17 składów, a 3 miały zostać w rezerwie. Ze względu na opóźnienia w dostarczaniu składów przez producenta - Alstom, PKP Intercity musiało zmniejszyć liczbę Pendolino na torach.

Beata Czemerajda z biura prasowego PKP Intercity zapewniała jednak kilka dni temu, od 15 marca br. po kolejowych szlakach ma jeździć 17 składów Pendolino, a 3 mają stanowić rezerwę. Dodała, że obecnie w Polsce jest 19 z 20 Pendolino, które kupiła PKP Intercity, z których 16 przeszło już testy wewnętrzne PKP Intercity.

Koszt 20 pociągów Pendolino zakupionych przez PKP Intercity to ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat.

Nowe nazwiska w zarządzie

- _ Teraz nasz przewoźnik staje przed kolejnym ważnym wyzwaniem, jakim jest proces prywatyzacyjny. Chcemy, aby spółka została do tego procesu jak najlepiej przygotowana, stąd zmiana na stanowisku prezesa _ - dodał prezes grupy PKP Jakub Karnowski.

Funkcję prezesa będzie teraz sprawował Jacek Leonkiewicz, który dotąd odpowiadał za prywatyzacje w grupie, przeprowadził _ debiut giełdowy PKP Cargo, a następnie sprzedaż kolejnego pakietu akcji przewoźnika w ramach transakcji ABB. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczął również procesy prywatyzacyjne kolejnych spółek z Grupy PKP – TK Telekom i PKP Energetyka _.

Od 1. lutego do zarządu dołączy także Magdalena Zajączkowska-Ejsymont, która od lipca 2013 r. należała do Rady Nadzorczej, zaś od października 2013 r. dodatkowo pracowała również jako przewodnicząca Komitetu Audytu Rady Nadzorczej PKP Intercity.

W związku z powołaniem na stanowisko prezesa zarządu PKP Intercity Jacka Leonkiewicza nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKP Energetyka powołało Łukasza Szarawarę na stanowisko przewodniczącego Rady Nadzorczej PKP Energetyka S.A., zastąpił on Jacka Leonkiewicza. Łukasz Szarawara jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Swoją karierę zawodową rozpoczynał w Drugim Narodowym Funduszu Inwestycyjnym S.A. oraz w PZU NFI Management Sp. z o.o. Od 2012 r. związany był z PKP S.A., gdzie zajmuje stanowisko dyrektora zarządzającego ds. finansowych PKP S.A. i Grupy PKP.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)