Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP pozbywa się nieruchomości. Co z dworcem w Krakowie?

0
Podziel się:

Spółka jest w trakcje procedury związanej z zagospodarowaniem budynku dworca w Krakowie.

Jarosław Bator, członek zarządu PKP
Jarosław Bator, członek zarządu PKP
bEUmdcJN

Polskie Koleje Państwowe zarobiły w ubiegłym roku 11,6 miliona złotych na sprzedaży nieruchomości w województwie małopolskim. W tym roku kolej planuje pozbyć się kolejnych budynków i działek. Jarosław Bator (na zdjęciu), będący w zarządzie PKP, wspomina o trwającej procedurze administracyjne dotyczącej zagospodarowania zabytkowego budynku dawnego dworca Kraków Główny, w którym ma powstać 10-salowe kino.

Jak poinformował dziennikarzy w piątek członek zarządu PKP Jarosław Bator, w Małopolsce nowego właściciela w zeszłym roku znalazły 44 nieruchomości kolejowe, w tym trzy dawne dworce w Makowie Podhalańskim, Kasinie Wielkiej i Jamnicy. Poza dworcami PKP sprzedawały działki, budynki i lokale mieszkalne. Rekordowe ceny osiągnęły nieruchomości przy ul. Tischnera w Krakowie (2,2 mln zł), w Nowym Sączu (1,8 mln zł) i przy powstającym sztucznym zbiorniku wodnym Świnna Poręba (1,8 mln zł).

- Z roku na rok sprzedaż nieruchomości kolejowych się zwiększa. Staramy się pozbywać nieruchomości zbędnych z naszego punktu widzenia, aby nie ponosić kosztów ich utrzymania - wyjaśnił Bator.

bEUmdcJP

Według niego w tym roku na sprzedaż trafią kolejne budynki i działki, w tym biurowiec PKP znajdujący przy rondzie Mogilskim w Krakowie o powierzchni ponad 5,9 tys. metrów kw. Położony w samym centrum miasta gmach wymaga remontu i modernizacji. PKP może wystawić też na sprzedaż ponad 5-hektarową działkę przy ul. Kamiennej. Drugim rozważanym scenariuszem dla tej nieruchomości jest pozyskanie inwestora do wspólnego projektu deweloperskiego.

W taki właśnie sposób PKP zagospodarowują inną działkę w centrum miasta - przy ul. Bosackiej, gdzie wspólnie z inwestorem branżowym zostaną wybudowane budynki biurowe o łącznej powierzchni 21 tys. m kw. Porozumienie w sprawie inwestycji o szacunkowej wartości 55 mln euro zawarto na początku tego roku.

Bator przypomniał, że wciąż trwa procedura administracyjna dotycząca zagospodarowania zabytkowego budynku dawnego dworca Kraków Główny, w którym ma powstać 10-salowe kino. Umowa z najemcą obiektu powinna zostać podpisana w drugim kwartale tego roku. Do czasu rozpoczęcia prac adaptacyjnych w gmachu kolejowym będzie działać weekendowy Targ Śniadaniowy, podczas którego lokalni producenci sprzedają produkowaną tradycyjnymi sposobami żywność.

bEUmdcJV

W tym roku PKP planuje też zakończenie remontów dwóch małopolskich dworców. Budynek Krakowa Płaszowa zostanie po modernizacji zmniejszony do powierzchni 556 metrów kw. W obiekcie wymienione zostaną okna, drzwi i instalacje wewnętrzne oraz odnowiona elewacja. Na dworcu będzie też część usługowo-handlowa, a na piętrze znajdą się pomieszczenia biurowe. Dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość inwestycji to 5,5 mln zł.

Trwa też gruntowna przebudowa zabytkowego dworca kolejowego w Wieliczce za ponad 5 mln zł. Odnowiona zostanie elewacja budynku, pojawią się nowe okna i drzwi. Wszystkie elementy wykończeniowe będą nawiązywały do wyglądu dworca sprzed lat. Po remoncie na parterze budynku zostanie zlokalizowana poczekalnia oraz kasy. Piętro zagospodaruje Urząd Miasta Wieliczka.

Bator przypomniał, że PKP pod koniec zeszłego roku porozumiały się z Urzędem Miasta Zakopane w sprawie modernizacji zabytkowego dworca kolejowego w tym mieście. Obiekt znajdzie się w użytkowaniu wieczystym PKP, co pozwoli spółce przeznaczyć pieniądze na jego remont. Niektóre fragmenty gruntów, niegdyś użytkowane na cele kolejowe, zostaną wydzielone i przeznaczone na infrastrukturę komunikacyjną. Dzięki temu miasto będzie mogło tam zlokalizować dworzec autobusowy, który wraz z dworcem kolejowym stworzą zintegrowane centrum komunikacyjne.

Pod koniec zeszłego roku kolej przekazała też lokalnemu samorządowi dworzec w Skawinie. W jego rejonie władze tego miasta planują budowę obwodnicy, modernizację kładki dla pieszych oraz budowę parkingu typu "parkuj i jedź".

bEUmdcJW

Przedstawiciel PKP przypomniał, że w zeszłym roku na terenie woj. małopolskiego oddano do użytku nowoczesny dworzec podziemny w Krakowie oraz wyremontowano dworce w Rabce Zdroju i Nowym Sączu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEUmdcKq
business news
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)