Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo na GPW pod koniec roku?

0
Podziel się:

Jeśli przewoźnik trafi na warszawski parkiet, będzie największą spółką z tej branży notowaną na europejskich giełdach.

Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo
Łukasz Boroń, prezes PKP Cargo (PKP Cargo)

PKP Cargo złożyło w czwartek prospekt emisyjny w Komisji Nadzoru Finansowego. To kolejny krok na drodze ku wejściu kierowanej przez Łukasza Boronia spółki na giełdę. Jeśli cały proces zakończy się sukcesem, na warszawskim parkiecie zadebiutuje pierwsza spółka z Grupy PKP.

Debiut giełdowy PKP Cargo planowany jest na IV kwartał tego roku. Sprzedane ma być między 25 proc. a 50 proc. akcji spółki, minus jedna. Pakiet kontrolny zostanie na razie w rękach PKP SA.

_ - Mamy nadzieję, że inwestorzy docenią możliwość inwestycji w akcje drugiej największej w Unii Europejskiej spółki z branży kolejowych przewozów towarowych, która będzie jednocześnie największą notowaną spółką z tej branży w Unii Europejskiej _ - podkreślił prezes zarządu PKP SA Jakub Karnowski.

Prezes Zarządu PKP Cargo Łukasz Boroń zaznaczył, że ostateczna decyzja dotycząca oferty publicznej, w tym jej terminu, będzie zależała między innymi od właściciela i warunków rynkowych.

_ - Składając prospekt w KNF, wkroczyliśmy w kluczowy etap przygotowań PKP Cargo do oferty publicznej akcji i debiutu na warszawskiej giełdzie. Dokładamy wszelkich koniecznych starań, aby odpowiednio przygotować spółkę do IPO (pierwszej oferty publicznej) _ - zaznaczył.

W zeszłym tygodniu ponad 95 proc. załogi PKP Cargo opowiedziało się w referendum za podjęciem strajku. Pracownicy spółki odpowiadali w referendum na pytanie, czy są za podjęciem akcji strajkowej w trzech różnych wariantach:

- kontynuacji procesu prywatyzacyjnego przewoźnika bez podpisania paktu gwarancji pracowniczych dla pracowników PKP Cargo i spółek zależnych;

- w przypadku gdy płaca zasadnicza nie zostanie podniesiona od 1 czerwca 2013 roku średnio o 450 złotych;

- a także w przypadku, jeśli nie zostanie wypłacona premia za I kwartał oraz nagród z zysku za 2012 roku.

Na wszystkie pytania pracownicy odpowiedzieli twierdząco.

PKP Cargo to największy polski kolejowy przewoźnik towarowy. Spółka wypracowała w 2012 roku około 340 mln zł zysku netto według międzynarodowych standardów rachunkowości. W grudniu, bazując na krajowych standardach rachunkowości, spółka podała, że wynik netto za 2012 r. wyniósł 295,9 mln zł, a przychody ok. 4,6 mld zł. W 2013 r. przewoźnik liczy na ok. 4,8 mld zł przychodów.

Czytaj więcej w Money.pl
PKP sprzedaje. Chce dostać ponad 100 mln zł Wielka sprzedaż w spółce trwa już kilkanaście miesięcy. W ostatnim roku pozbyła się nieruchomości za 345 mln zł.
PKP Cargo chwali się zyskiem. Będą inwestycje? Spółka odnotowała w ubiegłym roku 267 mln zł zysku netto przy przychodach przekraczających 5 mld zł - poinformował Jakub Karnowski, szef całej Grupy PKP.
Przed nami poważne utrudnienia na kolei Na uczęszczanej trasie Gliwice - Częstochowa zabraknie niektórych połączeń w porze porannego szczytu.
business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)