Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PKP Cargo przedłużyły współpracę z Węglokoksem

0
Podziel się

Przewoźnik będzie transportował węgiel największego polskiego eksportera tego surowca co najmniej do końca 2018 roku.

PKP Cargo przedłużyły współpracę z Węglokoksem
(PKP Cargo)
bErHCPAR

Co najmniej do końca 2018 roku spółka PKP Cargo, której prezesem jest Łukasz Boroń (na zdjęciu), będzie przewozić węgiel na zlecenie katowickiego Węglokoksu - największego polskiego eksportera tego surowca. Dziś strony poinformowały o przedłużeniu umowy w tej sprawie.

_ - Aneksowana umowa pozwoli zabezpieczyć usługi logistyczne dla około 130 relacji przewozowych rocznie w eksporcie polskiego węgla i tym samym spełnić oczekiwania naszych kontrahentów w tym zakresie _ - skomentował prezes Węglokoksu Jerzy Podsiadło.

Prezes PKP Cargo Łukasz Boroń zaliczył Węglokoks do kluczowych klientów kolejowej spółki. Jego zdaniem duży, wieloletni kontrakt z eksporterem węgla ma istotne znaczenie dla przyszłości firmy.

bErHCPAT

PKP Cargo przewozi na zlecenie producentów i dystrybutorów około 50 milionów ton węgla rocznie, co czyni z firmy lidera wśród przewoźników paliw stałych w Polsce. Od lata tego roku spółki węglowe, a także Węglokoks, skarżyły się jednak na brak wystarczającej liczby węglarek, co skutkowało opóźnieniami i niemożnością terminowego wywozu zakontraktowanego węgla.

Jak mówił na początku października prezes Podsiadło, spółka mogłaby wyeksportować w tym roku około 8,5 miliona ton węgla, ale z powodu niewystarczającej liczby węglarek, uniemożliwiającej terminowe wywiezienie całego zakontraktowanego węgla przez przewoźników kolejowych, tegoroczny eksport Węglokoksu będzie nieco mniejszy i wyniesie około 8 milionów ton.

_ - Dokładamy wszelkich starań, aby spełnić oczekiwania naszych klientów ze Śląska. W ostatnich tygodniach zwiększyliśmy liczbę wagonów, które przekazaliśmy do dyspozycji naszych partnerów _ - wskazał, cytowany w komunikacie prasowym, członek zarządu PKP Cargo do spraw handlowych Sylwester Sigiel.

W ubiegłym roku Węglokoks wyeksportował 4,9 miliona ton węgla. W kolejnych latach spółka zakłada eksport rzędu 4-6 milionów ton rocznie. Firma zakłada, że krajowy węgiel trafi przede wszystkim do krajów znajdujących się w zasięgu tzw. renty geograficznej polskiego górnictwa. Chodzi o obszary, gdzie węgiel można dostarczyć koleją, możliwie niskim kosztem, czyli do Niemiec, Czech, Austrii, Węgier i północnych Włoch.

bErHCPAZ

Z prognoz wynika, że cały polski eksport węgla wyniesie w tym roku ponad 10 milionów ton, wobec 6,4 miliona ton przed rokiem. Oprócz Węglokoksu eksporterem jest również Jastrzębska Spółka Węglowa. W tym roku na eksport trafi około 13 proc. polskiego wydobycia, wobec około 8 proc. w dwóch poprzednich latach. To przede wszystkim efekt spadku sprzedaży węgla w kraju i związanych z tym wysokich zapasów tego surowca.

W tym roku po raz pierwszy od sześciu lat Polska przestanie być importerem węgla netto - oznacza to, że więcej polskiego węgla trafi za granicę niż zostanie sprowadzone. Tegoroczny import - według prognoz - nie powinien przekroczyć 10 milionów ton wobec 10,2 miliona ton przed rokiem i 14-15 miliona ton w latach 2010-2011.

W pierwszym półroczu 2013 roku import węgla wyniósł 4,6 miliona ton.

Czytaj więcej w Money.pl

bErHCPBa
bErHCPBu
business news
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)