Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prywatyzacja pkp cargo
09.10.2013 22:22

PKP Cargo przejmie prywatnych przewoźników

- Chcemy skupić się na krajach ościennych takich jak Czechy, Słowacja, Niemcy, być może Węgry - powiedział prezes spółki Łukasz Boroń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Jakub Kamiński)

PKP Cargo będzie rozważać przejęcia prywatnych, zagranicznych przewoźników kolejowych, najchętniej w Czechach, Słowacji, Niemczech lub na Węgrzech - poinformował podczas wideokonferencji prezes Łukasz Boroń.

_ - Będziemy rozważać przejęcia prywatnych przewoźników za granicą. Chcielibyśmy, aby potencjalne akwizycje pozwoliły nam zwiększyć tonaż przewozów na poszczególnych rynkach o kilka mln ton i dały większą dywersyfikację biznesu _ - powiedział prezes.

_ - Chcemy skupić się na krajach ościennych takich jak Czechy, Słowacja, Niemcy, być może Węgry _ - dodał.

Prezes zaznaczył również, że PKP Cargo nie będzie zainteresowane przejęciami przewoźników narodowych, ponieważ w większości firmy te znajdują się w złej sytuacji finansowej.

W prospekcie emisyjnym PKP Cargo sygnalizowało chęć rozwoju za granicą. Spółka posiada obecnie certyfikaty uprawniające do realizacji przewozów w Niemczech, Czechach, Słowacji, Austrii, Belgii oraz na Węgrzech. Spółka jest ponadto w trakcie pozyskiwania certyfikatu przewozowego w Holandii.

Po prywatyzacji głodówka?Z obawy przed masowymi zwolnieniami kolejowi związkowcy grożą strajkiem głodowym. Pracownicy PKP Cargo nie zgadzają się na łączenie zakładów.

W ramach planowanej restrukturyzacji spółki z istniejących dziesięciu oddziałów w Polsce miałoby zostać docelowo sześć, co może wiązać się ze znacznym zmniejszeniem zatrudnienia.

Według związkowców tylko w południowym zakładzie PKP Cargo pracę może stracić około pół tysiąca osób.

_ - Jeśli zarząd nie odstąpi od planów, pracownicy są zdeterminowani w każdej chwili podjąć akcję głodową - _mówi Leszek Pajda, przewodniczący Solidarności PKP Cargo Południe.

Udział w ewentualnym strajku głodowym potwierdziły przedstawiciele związków w oddziałach, które miałyby zostać zamknięte. W piśmie przesłanym do związkowców Zarząd spółki twierdzi natomiast, że ich łączenie jest nieuchronne. Spadek liczby przewożonych towarów spowodowało, że utrzymanie wszystkich zakładów jest nierentowne.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: prywatyzacja pkp cargo, pkp cargo, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz