Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKP Cargo wjeżdża na litewskie tory. Prezes zapowiada...

0
Podziel się:

Spółka uzyskała od litewskiego regulatora certyfikat bezpieczeństwa, uprawniający do samodzielnej realizacji przewozów na elementach sieci kolejowej Litwy.

PKP Cargo wjeżdża na litewskie tory. Prezes zapowiada...
(www.pkp-cargo.pl)

_ - To kolejny krok w realizacji strategii zakładającej ekspansję zagraniczną - _deklaruje Adam Purwin, prezes PKP CARGO.

Obecnie lokomotywy polskiego przewoźnika dojeżdżają jedynie do stacji granicznej Mockawa, świadcząc na kilkunastokilometrowym odcinku przygranicznym usługę trakcyjną kolejom litewskim, które po litewskiej stronie są formalnym przewoźnikiem umownym.

Wydany przez litewskiego regulatora certyfikat bezpieczeństwa pozwoli PKP CARGO na operowanie jako samodzielny przewoźnik umowny do stacji Szestokai, gdzie w odległości 22 kilometrów od granicy znajduje się przeładunkowy terminal towarowy.

- _ Uzyskanie certyfikatu bezpieczeństwa na Litwie jest kolejnym krokiem w realizacji strategii PKP CARGO, zakładającej ekspansję zagraniczną. Naszym celem jest pozycja lidera w Europie Środkowej oraz oferowanie klientom komplementarnych usług logistycznych _ - deklaruje Adam Purwin, prezes PKP CARGO.

Litwa jest kolejnym krajem Unii Europejskiej, którego regulator wydał certyfikat największemu polskiemu i drugiemu w Europie kolejowemu przewoźnikowi towarowemu. Spółka uzyskała również przedłużenie certyfikatów bezpieczeństwa na kolejne pięć lat w Niemczech, Austrii, Holandii oraz na Słowacji. PKP Cargo posiada także certyfikaty bezpieczeństwa na obszarze Czech i Belgii.

Operacje za granicą stanowią coraz ważniejszy element działalności spółki. W pierwszym kwartale 2014 roku przewozy tranzytowe oraz importowe i eksportowe stanowiły łącznie 53 procent wszystkich przewozów zrealizowanych przez PKP Cargo. Dywersyfikacja źródeł przychodów na rynki zagraniczne jest jednym z elementów strategii przewoźnika. Pod względem udziału w przychodach od zagranicznych klientów zewnętrznych prym wiodą firmy z Niemiec (31 procent), Czech (18 procent) i Słowacji (12 procent).

PKP CARGO 30 października ubiegłego roku zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym samym stała się pierwszym kolejowym przewoźnikiem towarowym w UE notowanym na giełdzie. Wartość oferty publicznej wyniosła 1,42 miliarda złotych. Głównym akcjonariuszem spółki pozostają PKP S.A.

Zobacz, jak akcje PKP Cargo radzą sobie na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W 2013 roku grupa PKP CARGO osiągnęła 4,8 miliarda złotych przychodów ze sprzedaży i 65 milionów złotych zysku netto. Już w pierwszym kwartale tego roku _ na czysto _ zarobiła natomiast 57,5 miliona złotych przy przychodach na poziomie 1,04 miliarda złotych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)