Notowania

Przejdź na
inwestycje pkp
13.08.2014 15:58

PKP SA myślą o 236 milionach zarobionych na nieruchomościach

Taki jest plan na ten rok - zapowiedział członek zarządu spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP)

Kolejarze planują w tym roku zarobić 236 milionów złotych na sprzedaży nieruchomości - poinformował członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowicz (na zdjęciu). Część tej kwoty to środki ze sprzedaży udziałów PKP w galerii handlowej przy poznańskim dworcu.

Jak powiedział Ciżkowicz na konferencji prasowej, łączna wartość transakcji w pierwszej połowie tego roku to 46,4 mln zł. W analogicznym okresie ub.r. było to 41,5 mln zł. A łączny przychód ze sprzedaży nieruchomości w 2013 r. wyniósł 203 mln zł.

_ - Przez okres działalności naszego zarządu, czyli trzy lata - został jeszcze rok - chcielibyśmy utrzymać przychody ze zbycia nieruchomości w wysokości (w sumie) ok. 1 mld zł _ - zadeklarował.

PKP rozwija także inwestycje deweloperskie w okolicach m.in. warszawskich dworców Zachodniego i Gdańskiego.

_ - W przypadku Dworca Gdańskiego w Warszawie, mamy już wyłonionego inwestora. Projekt obejmuje m.in. zabudowę torów. To co się uda, chcemy chować pod zabudowę. Rozpoczęcie prac budowlanych ma się zacząć w 2016 r. _ - podał dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP SA Jarosław Bator. Zgodnie z planami ma tam powstać nowy dworzec kolejowy, parkingi, a także sklepy. Wartość realizacji tego projektu to ok. 2,2 mld zł.

Bator przypomniał, że na przełomie marca i kwietnia tego roku rozpoczęły się prace budowlane w okolicach Dworca Zachodniego, gdzie ma powstać nowy dworzec oraz budynki biurowe. Kolejarze szacują wartość inwestycji na ok. 650 mln zł.

Wśród terenów, które PKP SA chce zagospodarować, są też okolice Dworca Głównego w stolicy. Kolejarze chcą, by powstały tam m.in. mieszkania, biura, parkingi. Szacowany koszt realizacji inwestycji to ok. 3,6 mld zł. Inny projekt dotyczy okolic Wrocławia Świebodzkiego - na koniec roku planowane jest wyłonienie inwestora. Planowany koszt inwestycji to ok. 2 mld zł. Kolejarze chcą też zagospodarować tereny wokół dworca Gdynia Międzytorze oraz w Krakowie przy ul. Bosackiej.

Bator zapowiedział też, że jeśli firma uzyska zgodę od konserwatora zabytków w Krakowie, to na terenie starego dworca powstanie kino.

PKP SA uzyskuje przychody z najmu powierzchni na strategicznych dworcach, jak Warszawa Główna, Kraków, Katowice, czy Wrocław. Bator poinformował, że wartość podpisanych w pierwszej połowie tego roku umów najmu z tego tytułu opiewa na kwotę 22,3 mln zł. Jak przekazał - zgodnie z danymi na koniec czerwca br. - wynajęto 78 proc. powierzchni dostępnej na dworcach strategicznych. PKP SA chce, aby do końca roku odsetek ten wzrósł do 95 proc.

Ciżkowicz poinformował ponadto, że w drugim kwartale tego roku 60 dworców objęto bezpłatnym WiFi; do końca roku ich ma być 120.

PKP S.A. jest właścicielem i zarządcą znacznej części infrastruktury dworcowej i kolejowej w Polsce. Zarządza ponad 2 tys. dworców, jest też właścicielem mieszkań oraz działek.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: inwestycje pkp, pkp sa, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz