Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kolej
23.05.2013 07:10

PKP SA sprzedała Polskie Koleje Linowe

Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Podpisanie umowy sprzedaży finalizuje proces prywatyzacji PKL.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)
Prezes zarządu PKP SA Jakub Karnowski

Wczoraj została podpisana umowa sprzedaży 100 proc. akcji spółki Polskie Koleje Linowe (PKL) między PKP SA a spółką Polskie Koleje Górskie SA. Cena zakupu wyniosła 215 mln zł. Podpisanie umowy sprzedaży finalizuje proces prywatyzacji PKL.

Nabywca spółki PKL to spółka założona przez podhalańskie samorządy: Miasto Zakopane oraz Gminy: Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Finansowanie transakcji zapewnia fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, instytucja finansowa zarządzająca środkami powierzonymi m.in. przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR), oraz stworzony przez Unię Europejską Europejski Bank Inwestycyjny.

Struktura spółki PKG umożliwia wejście do jej akcjonariatu mieszkańców Podhala w ramach Akcjonariatu Obywatelskiego, oraz samorządu województwa. W ten sposób o przyszłości PKL będzie decydować w dużym stopniu społeczność lokalna.

- _ Nabycie PKL przez PKG to rzadki przykład sytuacji, w której zyskują nie tylko bezpośrednie strony transakcji. Spółka regionalna o profilu turystycznym znajdzie się w rękach tych, którzy najlepiej pokierują jej przyszłością, czyli społeczności lokalnych. Transakcja pozwala PKP SA na pozyskanie środków na spłatę zadłużenia oraz jest dobrą prognozą dla pozostałych projektów prywatyzacyjnych _ - mówi Jakub Karnowski, prezes PKP SA. Wśród tych projektów znajdują się między innymi planowane na czwarty kwartał tego roku upublicznienie akcji PKP Cargo oraz wznowienie wstrzymanych w lutym prac prywatyzacyjnych TK Telekom.

PKL to spółka zarządzająca infrastrukturą turystyczną w Zakopanem, Zawoi, Miedzybrodziu Żywieckim, Szczawnicy, oraz Krynicy. Proces prywatyzacji spółki rozpoczął się w grudniu 2012 roku i budził wiele kontrowersji.

Zaniepokojenie sprzedażą PKL wyrażała m.in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody i Tatrzański Park Narodowy. Sprzedaży PKL sprzeciwiali się m.in. niektórzy parlamentarzyści.

Na początku kwietnia PKP poinformowało, że oferty wiążące na zakup Polskich Kolei Linowych złożyło pięć podmiotów: Polskie Koleje Górskie; Centrum Targowe _ Ptak _; Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych; Skarb Państwa - Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe; oraz przedsiębiorca z Nowego Targu Tomasz Żarnecki.

Czytaj więcej w Money.pl
Przewozy Regionalne nie stracą licencji Jak poinformował rzecznik prasowy Urzędu Transportu Kolejowego Maciej Domański, postępowanie zostało wszczęte w październiku ubiegłego roku, a umorzone w tym miesiącu.
Woda przełomem w stosunkach Gruzji z Rosją W 2006 roku Moskwa nałożyła embargo na dostawy gruzińskich wód mineralnych i win. Teraz je zniesiono.
Jak zarobić na dołujących firmach? Inwestowanie w wartość za Oceanem jest popularne od dawna. Czy ma szansę przyjąć się również w Polsce?
Tagi: kolej, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz