Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy drukują pieniądze dla Paragwaju. Nie pierwszy raz

0
Podziel się:

30 ton banknotów zostanie zapakowanych na palety i samolotem pokona ocean.

Polacy drukują pieniądze dla Paragwaju. Nie pierwszy raz
(materiały prasowe)
bEKoLlgB

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wygrała przetarg na produkcję i dostawę paragwajskiej waluty, guarani. Z Polski trafi do Paragwaju 28 milionów banknotów o nominałach 10 tysięcy i 20 tysięcy guarani.

- _ Waga samych banknotów to około 30 ton. Pieczołowicie zabezpieczone palety z pieniędzmi zostaną zapakowane do samolotu i dostarczone do Paragwaju w pierwszej połowie 2015 roku _ - poinformował Money.pl Marcin Kaleta (na zdjęciu), w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych odpowiedzialny za kontakt z mediami. Później Bank Centralny Paragwaju zadecyduje, kiedy wprowadzi je do obiegu.

Warszawska wytówrnia produkuje, oprócz banknotów polskich, między innymi dowody osobiste, paszporty biometryczne, prawa jazdy, dowody rejestracyjne, banderole akcyzowe, znaczki pocztowe, plastikowe karty i legitymacje. Druk 28 milionów paragwajskich banknotów w zestawieniu z pozostałą działalnością PWPW nie jest więc ogromnym przedsięwzięciem. - _ Kontrakt nie jest wielki, ale za to istotny z punktu widzenia rozwoju firmy, zdobywania nowych kompetencji i doświadczeń na rynkach międzynarodowych _- mówi Marcin Kaleta.

bEKoLlgD

W przetargu startowała bowiem, jak podaje PWPW, _ czołówka światowych firm _. Zwycięska spółka nie chce jednak zdradzić, o jakie konkretnie firmy chodzi.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Polacy drukują zagraniczną walutę. Dwa lata temu wyprodukowaliśmy już dla Paragwaju banknoty o nominale 10 tysięcy guarani. Z kolei w latach 2011-2012 drukowaliśmy dla Gwatemali i Gruzji.

Paragwajskie guarani zostało wprowadzone w 1943 roku zastępując peso. Jest najsłabszą walutą w obu Amerykach. Najwyższy dostępny nominał, sto tysięcy guarani, jest wart tyle, co 22 dolary. Choć dostępne są tak drobne monety, jak 50, 100, 500 czy 1000 guarani, nie dostanie się za nie nic. Kilogram ziemniaków kosztuje prawie 5,5 tysiąca guarani, podobnie 1,5 litra wody mineralnej. Para skórzanych męskich butów to już wydatek ponad 300 tysięcy guarani. Rząd w Asuncion planuje przeprowadzić denominację (w przyszłości jedno nowe guarani odpowiadałoby tysiącowi dzisiejszych guarani), na razie jednak wstrzymuje się z jej realizacją.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa i ma jedną z nowocześniejszych wytwórni na świecie. Jej maszyny mogą produkować banknoty polimerowe, powszechnie nazywane plastikowymi (z tego materiału będą na przykład wykonane brytyjskie pięciofuntówki, które wejdą do obrotu w 2016 roku) - tylko 16 producentów na świecie ma do tego prawo i narzędzia. PWPW jest też jednym z 15 akredytowanych przez Europejski Bank Centralny podmiotów, które mogą drukować euro.

bEKoLlgJ

Czytaj więcej w Money.pl

bEKoLlhe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)