Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polimex-mostostal
02.10.2014 10:44

Polimex-Mostostal dostanie blisko 40 mln zł

Kara umowna, którą ma zapłacić GDDKiA, dotyczy umowy na budowę drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Żywca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe)

39,79 mln zł z odsetkami ustawowymi ma wypłacić spółce Polimex-Mostostal Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Nakaz wypłaty wydano w związku z roszczeniem spółki o zapłatę kary umownej. Grupa zmienia też swoje oblicze. Dwie nowe spółki wydzielone z Polimeksu-Mostostalu S.A.będą pozyskiwać i realizować ważne kontrakty dla Grupy.

Na zdjęciu Maciej Stańczuk p.o. prezesa Zarządu Polimex-Mostostal S.A.

Kara umowna dotyczy umowy na budowę drogi ekspresowej S-69 z Bielska-Białej do Żywca. Zgodnie z nakazem zapłaty, GDDKiA na rzecz Polimex-Mostostal zapłaci prawie 40 mln zł wraz z odsetkami liczonymi od 4 lutego 2014 roku oraz kosztami procesu.

Właśnie 4 lutego bieżącego roku Polimex-Mostostal wraz z słowackim Doprastavem złożyli pozew o zapłatę kary umownej związanej z umową na budowę drogi S-69 Bielsko-Biała - Żywiec - Zwardoń od węzła Mikuszowice do Żywca.

Konsorcjum wypowiedziało kontrakt podpisany w lipcu 2010 roku z katowickim Oddziałem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na budowę drogi ekspresowej S-69. Odstąpienie od kontraktu i zakończenie robót budowlanych na tym odcinku drogi spowodowane było nieprzedstawieniem w wymaganym terminie zgodnego z prawem zabezpieczenia zapłaty za roboty budowlane oraz naruszeniem przez zamawiającego istotnych postanowień kontraktu, w tym odrzucanie uzasadnionych roszczeń konsorcjum, jak również zaleganie z wypłatą wynagrodzenia za prace.

Zamawiający zobowiązany jest do zapłaty na rzecz konsorcjum kary umownej w wysokości 10 procent zaakceptowanej kwoty kontraktowej, która wynosiła ponad 788 mln zł brutto.

Polimex-Mostostal zmienia oblicze

Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) kupiła obligacje Polimeksu-Mostostalu serii A o łącznej wartości nominalnej 73 mln zł i obligacje serii B o łącznej wartości nominalnej 58,5 mln zł, podała ARP. Jak informuje Grupa, część z nich stanowią obligacje zamienne, które ARP S.A. będzie mogła wymienić na akcje po cenie 4 gr za sztukę. Taka konwersja dałaby możliwość objęcia 33 proc. akcji Polimeksu-Mostostalu.

Emisja obligacji powiązana jest z konwersją zobowiązań wobec wierzycieli finansowych na kapitał własny spółki. Łączna wartość konwersji wyniosła 470 mln zł.

_ Polimex-Mostostal wyemitował łączenie 2, 675 mld akcji serii R. Średnia cena akcji wyniosła 17,5 gr. Skala konwersji jest precedensowa. Jest jedna z największych restrukturyzacji finansowych w Polsce _- czytamy w komunikacie.

Pozyskane środki umożliwią spółce Polimex-Mosotstal przeprowadzenie zmian organizacyjnych, których wynikiem będzie powstanie holdingu. Jego głównymi kompetencjami będzie wyspecjalizowana działalność inżynieryjno-projektowa w energetyce i petrochemii prowadzona przez dwie wydzielone spółki: Naftoremont-Naftobudowa i Polimex Energetyka.

Pracownicy zatrudnieni obecnie w Polimeksie-Mostostalu w segmentach Petrochemia i Energetyka zostaną przeniesieni do nowych spółek. Obie spółki będą korzystały z Nowej Linii Gwarancyjnej, która wynosi 60 mln zł.

_ - Nasz spółki-córki będą miały zapewnione idealne warunki do rozwoju. Będą kontynuowały realizację kontraktów, które obecnie są prowadzone w segmentach Petrochemia i Energetyka. Zapewniamy im kapitał, a także gwarancje bankowe - _ wyjaśnia Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Zarządu Polimex-Mostostal S.A. _ Nowe spółki będą miały zadanie zbudować stabilną i mocną pozycję na rynku wykorzystując doświadczenie i wiedzę pracowników, ale także na jakość świadczonych usług _.

Polimex Energetyka będzie pozyskiwała m.in. nowe projekty energetyczne, zamówienia na nowoczesne instalacje z zakresu ochrony środowiska oraz usług montażowych. Będzie też uczestniczyła w realizacji dwóch strategicznych kontraktów Grupy, czyli Elektrowni Kozienice i Opole. Prezesem Polimexu Energetyki jest Jacek Czerwonka.

Natomiast Naftoremont-Naftobudowa zajmie się instalacjami rafineryjnymi i petrochemicznymi, budową pieców przemysłowych, instalacjami biodiesel ze szczególnym uwzględnieniem typu NExBTL, prefebrykacją konstrukcji stalowych płaszcza pieców. Spółką kieruje Maciej Barycki.

Obie spółki zostaną dokapitalizowane ze środków pozyskanych z emisji obligacji. Na ich dokapitalizowanie zostanie przeznaczone 80 mln zł. Wartość emisji wynosi 140 mln zł. 81,5 mln zł to wartość obligacji zamiennych na akcje, a 58,5 mln zł to wartość obligacji zwykłych.

_ - Grupa Polimex-Mostostal będzie miała nowe oblicze. Chcemy w Grupie skoncentrować się na biznesie, na pozyskiwaniu nowych kontraktów oraz terminowej realizacji trwających projektów - _ mówi Joanna Makowiecka-Gaca, wiceprezes Zarządu Polimex-Mostostal S.A. _ Jest to możliwe dzięki sfinalizowaniu umów z wierzycielami i zaangażowaniu inwestora strategicznego, czyli ARP S.A. _

Wierzyciele skonwertowali na akcje spółki zobowiązania o wartości 501 mln zł. Polimex-Mostostal S.A. wyemitował łączenie 2 mld 863 mln akcji serii R. Średnia cena akcji wyniosła 17,5 gr. To największa w polskiej historii taka transakcja.

_ - Rozpoczęliśmy prace nad prospektem emisyjnym, celem jest wprowadzenie akcji serii R do obrotu publicznego. Stanie się to najpewniej na początku przyszłego roku - _ tłumaczy Krzysztof Cetnar, wiceprezes Zarządu Polimex-Mostostal S.A.

Po konwersji wierzytelności na akcje oraz objęciu obligacji znacząco zmieni się akcjonariat PxM S.A. Wśród akcjonariuszy pojawią się obligatariusze i wierzyciele. Polimex-Mostostal to czołowa grupa budowlana na polskim rynku. W 2013 r. skonsolidowane przychody spółki wyniosły 2,4 mld zł.

Tagi: polimex-mostostal, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz