Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polimex-Mostostal domaga się w sądzie prawie 152 milionów złotych

0
Podziel się:

Chodzi o kontrakty na budowę autostrad.

Polimex-Mostostal domaga się w sądzie prawie 152 milionów złotych
(Polimex-Mostostal SA)
bETthoGJ

Polimex-Mostostal, wraz z konsorcjantem, złożył do sądu pozwy domagając się zapłaty przez GDDKiA kar umownych za wypowiedziane kontrakty na budowę odcinków A4 i S69 - poinformował Polimex.

Na zdjęciu Gregor Sobisch, prezes Polimex-Mostostal

Wartość kar przypadająca na Polimex wynosi łącznie 151,8 mln zł.

bETthoGL

Spółka podała, że w kontraktach dotyczących budowy odcinka autostrady A4 oraz drogi S69 zapisano kary umowne w przypadku odstąpienia od umowy z winy zamawiającego, w wysokości 10 proc. wartości zamówienia. Oznacza to, że roszczenia z tytułu umów wynoszą odpowiednio 219.592.408,75 zł oraz 78.810.044 zł, wraz z odsetkami za zwłokę.

Oba zamówienia Polimex realizował w konsorcjum ze spółką Doprastava.s. W przypadku umowy na odcinek A4 udział Polimeksu w wysokości kary umownej wynosi 51 proc., a przy umowie na S69 stanowi 50,5 proc.

Postępowania zostały wszczęte 4 lutego 2014 roku. 14 stycznia konsorcja wykonawcze z udziałem Polimeksu-Mostostalu wypowiedziały kontrakty podpisane z GDDKiA i zakończyły roboty budowlane na odcinkach autostrad A1 i A4 i drogi ekspresowej S69.

Spółka informowała wówczas, że odstąpienie od umów następuje z winy zamawiającego, która polegała na _ nieprzedstawieniu w wymaganym terminie zgodnego z prawem zabezpieczenia zapłaty za roboty budowlane w sumarycznej kwocie ponad 2 mld zł _.

bETthoGR

We wtorek Polimex poinformował o złożeniu przez GDDKiA żądania od gwaranta umowy na A4 banku Pekao wypłaty 56 mln zł z tytułu gwarancji. Konsorcjum Polimeksu 1 lutego złożyło do GDDKiA wezwanie do zapłaty kar umownych w wysokości ponad 475 mln zł z tytułu kontraktów na A1, A4 i S69. Jednocześnie GDDKiA wezwało spółkę do zapłaty kary umownej w wysokości 221,4 mln zł.

bETthoHm
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)