Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polimex-Mostostal powołał dwie nowe spółki

0
Podziel się:

Spółka zakończyła trzeci etap restrukturyzacji, w którym wierzyciele objęli ponad 2 miliardy akcji.

Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Polimex-Mostostal
Maciej Stańczuk, p.o. prezesa Polimex-Mostostal (mat. prasowe)
bEJULJkR

Notowany na warszawskiej giełdzie Polimex-Mostostal wydzielił ze swojej struktury Naftoremont-Naftobudowa i Polimex Energetyka. Dwa nowe podmioty przejmą cześć działalności grupy związaną z segmentem petrochemicznym i energetycznym. Takie kroki są związane z trzecim etapem restrukturyzacji spółki. Ich działalność została dokapitalizowana środkami pochodzącymi z emisji obligacji, które w znacznej części obejmie Agencja Rozwoju Przemysłu.

Do dwóch nowych podmiotów trafią dotychczasowi pracownicy spółki zajmujący się projektami związanymi z tymi dwoma branżami.

- _ Spółki-córki będą kontynuowały realizację kontraktów, które obecnie są prowadzone w segmentach Petrochemia i Energetyka. Zapewniamy im kapitał, a także gwarancje bankowe _ - wyjaśnia Maciej Stańczuk, pełniący obowiązki prezesa zarządu Polimex-Mostostal.

bEJULJkT

Nowe spółki będą korzystały linii gwarancyjnej na sumę 60 mln złotych.

Polimex Energetyka zajmie się projektami energetycznymi, które do tej pory były wykonywane w ramach głównej jednostki organizacyjnej. Pokieruje nią Jacek Czerwonka. Jednostka będzie pozyskiwała nowe kontrakty z tej branży oraz zamówienia na instalacje z zakresu ochrony środowiska oraz usług montażowych. Dołączy również do dwóch dużych projektów grupy, prowadzonych w Elektrowni Kozienice oraz Opole.

Z kolei Nartoremont-Naftobudowa zajmie się działalnością w branży petrochemicznej. W kręgu zainteresowań spółki są kontrakty dotyczące instalacji rafineryjnych, petrochemicznych i budowy pieców przemysłowych. Prezesem jednostki został Maciej Barycki.

Nowe spółki rozpoczną działalność w październiku. Zostały dokapitalizowane kwotą 80 mln złotych. Jak podaje spółka, środki pochodzą z emisji obligacji. Wspomniana emisja miała wartość 140 mln złotych z czego 81,5 mln złotych stanowią obligacje zamienne na akcje. Znacząca wartość emisji zostanie objęta przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która nabędzie wszystkie obligacje zwykłe oraz zamienne na akcje o wartości 73 mln złotych. Pozostała część obligacji zamiennych (8,5 mln złotych) trafi do instytucji finansowych.

bEJULJkZ

Joanna Makowiecka-Gaca, wiceprezes zarządu Polimex-Mostostal podkreśla, że grupa aktualnie koncentruje się na pozyskiwaniu nowych kontraktów i terminowej realizacji trwających zleceń. Jest to możliwe dzięki sfinalizowaniu umów z wierzycielami i zaangażowaniu inwestora strategicznego, którym jest Agencja Rozwoju Przemysłu.

Emisję obligacji umożliwiło podpisanie przez wierzycieli spółki umowy objęcia ponad 2 miliardów akcji serii R. Na jej podstawie wierzyciele skonwertowali zobowiązania spółki za łączną kwotę 501 mln złotych.

Cześć wierzycieli nadal domaga się jednak wypłaty swoich wierzytelności. Dziś wniosek o upadłość złożył Zakład Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego w Krakowie. Z kolei w poniedziałek spółka poinformowała o umorzeniu trzech innych postanowień upadłościowych.

Czytaj więcej w Money.pl

bEJULJla
bEJULJlu
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)