Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
branża energetyczna
18.07.2013 14:43

Polimex-Mostostal S.A. zakończył wielką inwestycję

Nowy blok Elektrociepłowni Bielsko-Biała powstał na zlecenie Tauronu. Kosztował pół miliarda złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polimex-Mostostal SA)
Gregor Sobisch, prezes Polimexu-Mostostalu.

Polimex-Mostostal S.A. zakończył budowę bloku ciepłowniczego w Elektrociepłowni Bielsko-Biała EC1, o wartości 500 mln złotych, dla grupy Tauron.

Grupa rozwija działalność w sektorze budownictwa przemysłowego - szczególnie w energetyce, petrochemii i chemii. Spółka już jest zaangażowana w największe kontrakty energetyczne w Polsce - rozbudowę elektrowni w Kozienicach i Opolu.

_ - Polimex-Mostostal posiada unikalne doświadczenie i know-how w zakresie budowy obiektów energetycznych. Wiążemy duże nadzieje z budownictwem przemysłowym: szczególnie energetyką, chemią i petrochemią - _ informuje Gregor Sobisch, prezes Polimexu-Mostostalu.

Zleceniodawca budowy bloku, spółka Tauron Wytwarzanie S.A., dokonał już odbioru końcowego obiektu. Wartość kontraktu z grudnia 2009 r. wyniosła dokładnie 499 834 000 zł brutto.

Zakres prac wykonanych przez Polimex-Mostostal obejmował kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie bloku w formule _ pod klucz _, w tym: dostawę, montaż, rozruch oraz przekazanie do eksploatacji nowego bloku ciepłowniczego z kotłem fluidalnym, turbiną przeciwprężną o mocy 50 MWe i o mocy cieplnej ok. 106 MWt, dwoma kotłami szczytowymi o mocy 76 MWt i akumulatorem ciepła o pojemności 20.000 m3.

_ - Zakończyliśmy budowę w terminie przewidzianym w kontrakcie i zgodnie z wymaganiami technicznymi. Pomimo trudnego okresu dla firmy pod względem płynności finansowej, dysponujemy potencjałem gwarantującym realizację najtrudniejszych zadań - _powiedział Włodzimierz Dyrka, dyrektor Segmentu Energetyka i Chemia Polimexu-Mostostalu.

Nowy blok w EC Bielsko-Biała EC1 zaspokoi podstawowe i szczytowe potrzeby cieplne miasta Bielsko-Biała. Blok przeznaczony jest do pracy ciągłej w trakcie sezonu grzewczego z obciążeniem zmiennym, zależnym od potrzeb grzewczych. Zastosowanie akumulatora ciepła umożliwi także maksymalizację produkcji energii elektrycznej.

W najbliższych latach, Polimex będzie realizował jedne z największych projektów dla energetyki konwencjonalnej. Dla grupy ENEA, razem z Hitachi Power Europe, rozbuduje elektrownię w Kozienicach (wartość tego kontraktu dla Polimeksu-Mostostalu to 2,17 mld zł netto). Spółka jest również w konsorcjum budującym nowe bloki energetyczne w Opolu dla koncernu PGE (wartość tego kontraktu dla Polimeksu-Mostostalu to 4,07 mld zł netto). W Niemczech natomiast, w elektowni GKM Mannheim, Polimex-Mostostal, siłami ponad 500 pracowników, realizuje dla firmy Alstom blok energetyczny o mocy 910 MW.

Polimex-Mostostal SA jest jedną z największych firm polskiego rynku budowlano-inżynieryjnego. Firma oferuje połączenie usług i produkcji dla branży energetycznej, naftowej, chemicznej, gazowej i ochrony środowiska, budownictwa przemysłowego, infrastrukturalnego oraz ogólnego. Spółka jest też liderem w zakresie wielkoprzemysłowej produkcji wyrobów i konstrukcji stalowych oraz usług nowoczesnych zabezpieczeń antykorozyjnych (cynkowania ogniowego), a także komplementarnego serwisu urządzeń przemysłowych w branży naftowej i energetycznej. Polimex-Mostostal jest notowany na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Są ostateczne decyzje w sprawie atomówki PGE, KGHM, Tauron i Enea uzgodniły zasadnicze warunki projektu jądrowego.
Siedem firm powalczy o wielki kontrakt Chodzi o budowę Muzeum II Wojny Światowej. Obiekt ma mieć ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Zwycięzca powinien zostać wyłoniony za około dwa miesiące. Otwarcie placówki planowane jest na 2015 r.
TAURON zakończył inwestycję wartą ponad 600 mln Jej realizacja ma kluczowe znaczenie dla systemu ciepłowniczego Bielska-Białej.
Tagi: branża energetyczna, polimex-mostostal sa, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, inwestycje, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz