Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pxm
19.11.2013 11:55

Polimex-Mostostal walczy o przetrwanie. Będzie emisja akcji

Nowe papiery wartościowe trafią do wybranych wierzycieli spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polimex-Mostostal SA)

Polimex-Mostostal przygotowuje się do przeprowadzenia emisji akcji przeznaczonych dla wierzycieli. Kurs spółki spada nieustannie od 2010 roku. Jednakże prezes spółki Gregor Sobisch (widoczny na zdjęciu) pozytywnie mówi o warunkach restrukturyzacji zadłużenia.

Wyniki finansowe nadal nie są zbyt pozytywne. Przychody osiągane przez grupę Polimex-Mostostal łącznie w pierwszych trzech kwartałach wyniosły 1,7 miliarda złotych. Rok wcześniej było to 3,2 miliarda złotych. Zatem ich spadek przekroczył 45 procent. Do tego spółka cały czas notuje straty. Po dziewięciu miesiącach roku zanotowała stratę netto wynoszącą 141 milinów złotych.

Polimex powoli poprawia swoje wyniki. W analogicznym okresie na 2012 roku strata na poziomie netto przekraczała 480 milionów złotych.

- _ Zarząd Polimexu-Mostostalu realizuje działania mające na celu stabilizację finansów firmy. W październiku bieżącego roku spółka podpisała z wierzycielami aneks do umowy restrukturyzacyjnej, który wdraża w życie drugi etap restrukturyzacji finansowej i precyzuje zakres działań prowadzących do poprawy płynności finansowej spółki _ – informuje Gregor Sobisch, Prezes Zarządu Polimex-Mostostal.

Mniejsza strata grupy wynika także z wydarzeń o charakterze jednorazowym. Dotyczy to rozwiązania rezerw. - _ Na wynik wpłynęło rozwiązanie rezerwy na nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne, jak również w ramach realizowanego programu dezinwestycji, zbycie nieruchomości Suchy Dok w Gdyni _– wskazuje Robert Bednarski.

Spółka, aby wyjść z trudnej sytuacji sprzedaje przedsiębiorstwa należące do grupy Polimex-Mostostal. Wczoraj poinformowano, że sprzedaż Energopu, który zajmuje się budową rurociągów przemysłowych, zbiorników i silosów, a także konstrukcji stalowych. Do tego sprzedaży będzie podlegać pakiet nieruchomości za ponad 200 milionów złotych.

Notowania akcji Polimexu nadal są bardzo niskie. Aktualnie jest ona wyceniana na 18 groszy. Jeszcze na początku ubiegłego roku było to ponad 50 groszy.

Notowania spółki Polimex-Mostostal od początku 2013 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Prezes informuje, że zaciskanie pasa odbywa się również na poziomie zarządu, które obniżono o 26,9 procent. - _ Koszty ogólnego zarządu zostały ograniczone w efekcie wdrożonej restrukturyzacji operacyjnej, uproszczenia struktury organizacyjnej i zmniejszenia kosztów funkcjonowania _ – dodaje prezes Sobisch.

Polimex duże straty poniósł na kontraktach drogowych. Aktualnie spółka prowadzi spór z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie swoich roszczeń.

Nowa emisja akcji ma zaspokoić wierzycieli

Uchwała taka została podjęta na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, które odbyło się 12 listopada 2013 roku. NWZ podjęło decyzję w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nie więcej niż 133.393.702 akcji serii P, które będą obejmowane w drodze subskrypcji prywatnej w ramach ofert skierowanych przez zarząd spółki do wybranych wierzycieli, w szczególności wierzycieli będących stronami zawartej ze spółką umowy w grudniu 2012 roku w sprawie zasad obsługi zadłużenia finansowego. Cena emisyjna akcji zostanie ustalona przez zarząd m.in. na podstawie średniego rynkowego kursów akcji z okresu 30 dni.

Uchylono równocześnie uchwałę z 15 października 2012 r. w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki z zachowaniem prawa poboru w drodze emisji akcji serii N2, oferowanych po kursie 52 grosze za akcję. Ponadto, akcjonariusze wyrazili zgodę na sfinalizowanie transakcji zbycia przez spółkę zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jaką jest Zakład Konstrukcji Stalowych w Rudniku nad Sanem.

Na dziś zaplanowane jest kolejne posiedzenie walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zgromadzenie ma podjąć decyzje w sprawach wyemitowania nie więcej niż 812.500.000 imiennych warrantów subskrypcyjnych serii 1, uprawniających do objęcia akcji serii Q, emitowanej w ramach warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego.

Uprawnionymi do objęcia warrantów serii 1 będą wierzyciele spółki, którzy wyrażą gotowość skonwertowania wierzytelności, w szczególności wierzyciele, którzy zawarli ze spółką w grudniu 2012 roku umowę w sprawie zasad obsługi zadłużenia finansowego. Cena emisyjna akcji serii Q, obejmowanych w wykonaniu praw z warrantów serii 1 wynosi 25 groszy.

Polimex-Mostostal realizuje aktualnie kontrakty energetyczne w Kozienicach oraz w Opolu. Mimo sporów z GDDiK spółka nadal wykonywane są przez nią kontrakty drogowe. W realizacji jest fragmenty autostrady A1 Stryków - Tuszyn oraz A4 Rzeszów - Jarosław.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pxm, business news, giełda, wiadomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz