Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polimex: Bank odmawia gwarancji, zmiany w zarządzie

0
Podziel się:

Na drodze giełdowej spółki pojawiają się nowe przeszkody. Co z restrukturyzacją?

były wiceprezes Arkadiusz Kropidłowski
były wiceprezes Arkadiusz Kropidłowski (Polimex-Mostostal SA)
bELhjyZN

Kolejne czarne chmury pojawiają się nad będącym w bardzo trudnej sytuacji finansowej Polimeksie-Mostostal. Bank Pekao odmówił wypłaty 56 milionów złotych gwarancji na rzecz GDDKiA. Dodatkowo stabilizacji nie sprzyjają kolejne rotacje w składzie zarządu. Z funkcji wiceprezesa został odwołany Arkadiusz Kropidłowski (na zdjęciu).

Pekao, jako gwarant kontraktu Polimeksu-Mostostalu, odmówił wypłacenia blisko 56 mln zł gwarancji, o którą wnioskuje GDDKiA w związku z umową budowy autostrady A4 na odcinku Rzeszów - Jarosław. Przed miesiącem konsorcja wykonawcze z udziałem Polimeksu wypowiedziały kontrakty podpisane z Generalną Dyrekcją. Jak poinformował zarząd, przyczyny odmowy ze strony banku nie zostały podane.

Czy to oznacza, że zobowiązanie spada bezpośrednio na Polimex? Rzecznik prasowy spółki uspokaja akcjonariuszy. - _ W naszej ocenie żądanie GDDKiA jest bezpodstawne, z uwagi na fakt, że stroną która skutecznie odstąpiła od umów było konsorcjum firm w skład którego wchodziła spółka. Odstąpienie GDDKiA od umów - jako późniejsze względem oświadczenia konsorcjum firm było bezskuteczne _ - tłumaczy Paweł Szymaniak w rozmowie z Money.pl.

bELhjyZP

Wspomniane 56 milionów to nie całe roszczenie, którego domaga się GDDKiA. W ostatnich tygodniach Generalna Dyrekcja zgłosiła się po 221,4 mln zł kar umownych.

O pieniądze upominają się też inni wierzyciele

Do końca stycznie nie zostały spłacone odsetki od kredytów, wierzytelności obligatariuszy oraz roszczeń zwrotnych z tytułu wypłat z gwarancji wystawionych przez banki. Spółka wystąpiła do wierzycieli o zgodę na przesunięcie terminu płatności na dzień 30 kwietnia 2014 roku.

Dlaczego taki termin? - _ Polimex normalnie prowadzi działalność generując bieżące dochody. Liczymy, że te trzy miesiące pozwolą na spłatę części zadłużenia _ - tłumaczy Paweł Szymaniak, rzecznik spółki.

bELhjyZV

W między czasie wierzyciele będą mogli częściowo zweryfikować wypłacalność spółki. Na 20 marca jest zaplanowana publikacja jednostkowego i skonsolidowanego raportu finansowego za 2013 rok. Portal Money.pl próbował uzyskać informacje na temat szacunków, lecz jak przyznaje rzecznik Polimeksu, żadnych oficjalnych prognoz spółka nie przedstawia.

Polimex-Mostostal miał w trzecim kwartale ubiegłego roku 44,4 mln zł straty netto w porównaniu do 289 mln zł straty rok wcześniej. Po trzech kwartałach miał 1,44 mln zł ujemnych przepływów z działalności operacyjnej. Portfel zamówień grupy, nie zawierający przychodów ze sprzedaży przypadających na konsorcjantów, wynosił około 10,6 mld zł.

Spółkę opuszcza wiceprezes

Wczoraj Polimex poinformował również o decyzji rady nadzorczej, która odwołała Arkadiusza Kropidłowskiego z funkcji wiceprezesa zarządu. W oficjalnym komunikacie spółka nie podała powodów decyzji.

Próbę uzyskania informacji na temat szczegółów tej decyzji podjął również Money.pl, jednak rzecznik odmówił komentarza. - _ Zmiany w zarządzie absolutnie nie wpływają negatywnie na działalność firmy _. _ Bieżące prace prowadzi zarząd w trzyosobowym składzie _ - tłumaczy rzecznik Polimeksu.

bELhjyZW

To nie jedyna zmiana w top managemencie spółki. Wiceprezesem 7 lutego został Maciej Stańczuk. - _ Zarząd w powiększonym składzie będzie mógł bardziej efektywnie realizować stojące przed nim zadania. Jest to szczególnie ważne w trakcie przeprowadzania restrukturyzacji finansowej i operacyjnej firmy oraz wdrażania jej nowej strategii działania _ - podkreślał na początku miesiąca Gregor Sobisch, prezes zarządu Polimexu-Mostostalu.

Czytaj więcej w Money.pl

bELhjzaq
business news
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)