Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polimex-mostostal
12.10.2013 14:14

Polimex dogadał się w sprawie spłaty długu

Strony uzgodniły, że data ostatecznej spłaty zadłużenia finansowego zostanie przesunięta do 31 grudnia 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polimex-Mostostal SA)

Polimex-Mostostal uzgodnił z wierzycielami wstępne warunki drugiego etapu restrukturyzacji zadłużenia finansowego spółki. Data ostatecznej spłaty zadłużenia zostanie przesunięta do końca 2019 r.- poinformował Polimex w komunikacie.

Na zdjęciu prezes zarządu - Gregor Sobisch.

Wierzycielami są banki: Pekao, PKO BP, BOŚ, BZ WBK oraz Bank Millennium, jak również obligatariusze posiadający wierzytelności z tytułu obligacji wyemitowanych przez spółkę o łącznej wartości nominalnej około 144 mln zł.

Strony uzgodniły, że data ostatecznej spłaty zadłużenia finansowego zostanie przesunięta do 31 grudnia 2019 r. i będzie dokonywana w latach 2016-2019 zgodnie z przyjętym harmonogramem, a oprocentowanie zadłużenia finansowego z tytułu kredytów i wierzytelności z tytułu obligacji zostanie obniżone.

_ Płatność części odsetek od udzielonych kredytów oraz wierzytelności z tytułu obligacji za lata 2013-2015 będzie rozbita na dwie części. Spółka na bieżąco będzie spłacać wierzycielom stawkę referencyjną oraz część marży zaś pozostała część marży będzie akumulowana i spłacana w latach 2016-2019 w równych kwartalnych ratach _ - czytamy w komunikacie.

Ponadto, odsetki od zadłużenia finansowego, których płatność została odroczona przez wierzycieli do 31 października 2013 r. zostaną zapłacone przez Polimex do 30 listopada 2013 r. lub w dniu następującym po dniu, w którym spółka otrzyma wpływy z pakietowej sprzedaży nieruchomości.

_ Spółka oraz jej wybrane spółki zależne dokonają do dnia 31 grudnia 2013 r. pakietowego zbycia nieruchomości uzgodnionych z wierzycielami. Spółka oczekuje wpływów z pakietowej sprzedaży ww. nieruchomości w kwocie powyżej 200 mln zł _ - podano w komunikacie.

Dodano, że Polimex będzie kontynuować dotychczasowe działania mające na celu zbywanie aktywów, które nie są kluczowe w działalności spółki. Będą one obejmować akcje i udziały w spółkach zależnych, zbędny majątek rzeczowy lub zorganizowane części przedsiębiorstwa. Spółka ma uzyskać z tego tytułu co najmniej 600 mln zł do 31 grudnia 2015 r. Jak dotąd pozyskała ponad 258 mln zł.

Polimex będzie także kontynuować wdrażanie planów oszczędnościowych mających na celu optymalizację kosztów operacyjnych grupy.

Porozumienie przewiduje również, że Polimex zwoła NWZ w celu uchwalenia nowych emisji akcji, które umożliwią oferowanie potencjalnym inwestorom akcji nowych emisji w celu uzyskania dodatkowych środków pieniężnych oraz umożliwią wierzycielom skonwertowanie wierzytelności wobec spółki na jej kapitał zakładowy.

Porozumienie zakłada przeprowadzenie konwersji wierzytelności należących do wierzycieli: w kwocie ok. 20 mln zł do dnia 30 listopada 2013 r., w łącznej kwocie (narastająco, uwzględniając wcześniejsze konwersje) ok. 30 mln zł do dnia 31 grudnia 2013 r., a w łącznej kwocie (narastająco, uwzględniając wcześniejsze konwersje) ok. 100 mln zł do dnia 28 lutego 2014 r.

_ W zakresie pozyskania nowych środków finansowych spółka zobowiązana jest do pozyskania łącznej kwoty 240 mln zł do dnia 31 maja 2015 r.. Źródłem pozyskania kwoty wskazanej powyżej będzie emisja akcji lub sprzedaż spółek zależnych lub zorganizowanych części przedsiębiorstwa spółki _ - poinformował Polimex.

Porozumienie przewiduje jednocześnie wprowadzenie mechanizmu automatycznego zwiększenia limitu nowej linii gwarancyjnej o 126 mln zł do ok. 328 mln zł

Aneks do umowy w sprawie zasad obsługi zadłużenia finansowego z dnia 21 grudnia 2012 r. wprowadzający rozwiązania uzgodnione w porozumieniu, ma zostać podpisany do dnia 18 października 2013 r. Jego wejście w życie jest uzależnione od zwołania przez Polimex NWZ ws. emisji akcji oraz konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy spółki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: polimex-mostostal, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz