Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polimex negocjuje spłatę długów. Na zyski nie ma co liczyć

0
Podziel się:

Spółka do końca września chce zakończyć renegocjacje umowy restrukturyzacyjnej. Rozmowy trwają już ponad rok.

wiceprezes Arkadiusz Kropidłowski
wiceprezes Arkadiusz Kropidłowski (Polimex-Mostostal SA)
bFfjNiBN

Prawie 100 mln zł straty miał Polimex-Mostostal w pierwszym półroczu. - _ Oczekujemy, że w niedalekiej przyszłości sytuacja związana z regulowaniem bieżących zobowiązań firmy ustabilizuje się _ - zapewnia wiceprezes Arkadiusz Kropidłowski (na zdjęciu). Na zysk nie ma jednak co liczyć przed 2015 rokiem. Przynajmniej tak zapowiada prezes Gregor Sobisch. Wiele zależy teraz od powodzenia restrukturyzacji. Rozmowy cały czas trwają.

Polimex-Mostostal prowadzi rozmowy z wierzycielami w sprawie zmiany umowy restrukturyzacyjnej i liczy, że zakończą się one do końca września. Spółka nie spłaciła do 28 czerwca całości odsetek od kredytów oraz obligacji i roszczeń zwrotnych z tytułu wypłat z gwarancji wystawionych przez banki. Wcześniej kilkukrotnie termin realizacji umowy był przekładany.

Polimex-Mostostal podpisał 21 grudnia zeszłego roku porozumienie restrukturyzacyjne z wierzycielami finansowymi. Kluczowe postanowienia zakładały przeprowadzenie podwyższenia kapitałów własnych poprzez zamianę obligacji na akcje oraz emisję akcji dla ARP.

bFfjNiBP

_ - Skarb Państwa za pośrednictwem ARP bardzo nam pomógł i teraz liczymy na większą pomoc od wierzycieli. Warunki z umowy restrukturyzacyjnej były restrykcyjne. Liczymy na ich zmianę i pomoc w odzyskaniu płynności _ - mówi prezes spółki Gregor Sobish. Potwierdził jednocześnie, że ARP wyraża chęć dalszej pomocy spółce. Nie rozwinął jednak tematu.

Umowa restrukturyzacyjna jest istotna w kontekście realizacji kontraktu na budowę bloków energetycznych w Opolu. W ostatnich dniach spółka podpisała aneks precyzujący warunki techniczne oraz finansowe rozpoczęcia prac. - _ Polimex-Mostostal nie planuje zmniejszenia swojego udziału w kontrakcie. Wynosi on 41,8 procent i jest największy spośród konsorcjantów _ - zaznacza wiceprezes Arkadiusz Kropidłowski, nie zdradza jednak więcej szczegółów.

Polimex-Mostostal realizuje jeszcze kilka innych inwestycji w segmencie energetyki. Należy zaliczyć do nich m.in. modernizację Elektrowni w Bełchatowie, budowę układów odazotowania spalin w Elektrowni w Płocku dla PKN Orlen i budowę instalacji odsiarczania spalin bloku nr 4 w Elektrowni Kozienice. Natomiast za granicą firma wykonuje prace montażowe, remontowe i serwisowe w Elektrowniach w Mannheim w Niemczech oraz w Elektrowni Jądrowej Flamanville we Francji.

- _ Pomimo, w dalszym ciągu napiętej sytuacji w zakresie spłaty naszych zobowiązań, staramy się wzmacniać swoją pozycję w strategicznym segmencie rynku jakim jest dla nas energetyka. W planach mamy udział w przetargu na budowę nowego bloku o mocy około 460 MW w Elektrowni Turów _ - informuje Kropidłowski.

bFfjNiBV

- _ Należy dodać, że 19 sierpnia podpisaliśmy z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, kontrakt na modernizację układu głównych rurociągów parowych i wodnych bloku nr 2 w Elektrowni Bełchatów, którego wartość wynosi 41,8 mln zł netto. To potwierdza, że po dłuższej przerwie powraca zdolność Polimexu-Mostostalu do pozyskiwania nowych zleceń _ - zaznacza wiceprezes.

Po pierwszym półroczu 2013 roku Polimex miał 96,18 mln zł straty. Wyjście na plus zdaniem prezesa będzie możliwe dopiero w 2015 roku. Aktualny portfel zamówień na 2013 rok ma wartość 1,5 mld zł i w całości dotyczy już zawartych kontraktów. Portfel na 2014 rok wyniesie zaś 3,3 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Polimex chce mieć dodatnią EBITDA, a w 2015 zysk netto Czy prognozy są realne?
Wyniki Polimex-Mostostal zaskoczyły analityków Prognozy wyników Polimeksu za drugi kwartał charakteryzowały się wyraźną rozbieżnością.
Energoaparatura wnioskuje o upadłość Polimeksu? Wraz z wnioskiem pojawiła się informacja o zamiarach cofnięcia go przez oskarżyciela.
bFfjNiCq
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)