Polska kolej. Prezes Budimeksu chce zarobić na modernizacji torów [WIDEO]

Polska kolej. Prezes Budimeksu chce zarobić na modernizacji torów

W ostatnich latach dużo w Polsce wydaliśmy na budowę dróg i autostrad, ale po macoszemu traktowaliśmy inwestycje w infrastrukturę kolejową. To ma się zmienić w nowej perspektywie finansowej do roku 2020. - Problemem jest brak przetargów. PLK zdecydowanie musi zintensyfikować ich ogłaszanie, a my chętnie w nich wystartujemy - zapewnia Dariusz Blocher.

Budimex ma za sobą kontrakty kolejowe na modernizacje szlaków w Iławie za ponad 800 milionów złotych. Niedawno zakończył również kontrakt z Pomorską Koleją Metropolitalną za 700 milionów.

 

Materiał powstał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2015


Jak przekonuje prezes Blocher, Budimex jest już obecny na rynku kolejowym, ale ciągle dla niego problemem jest to, że to nie jest budowanie od podstaw, a remont, a to jak przekonuje jest zawsze dużo trudniejsze. - Ponadto nie ma przetargów. PLK zdecydowanie musi zintensyfikować ich ogłaszanie, a my chętnie w nich wystartujemy - mówi.

Główne szlaki są już zmodernizowane: Warszawa - Gdańsk, Warszawa - Katowice czy Kraków. Czas teraz oczywiście na inne kierunki. - Moim zdaniem reszty nie można naprawiać tak zwanymi połówkami, kiedy ruch odbywa się za dnia, a pracuje się tylko nocami - mówi Blocher. W jego ocenie to zajmie całe lata. - Lepiej przemęczmy się i zamknijmy w całości niektóre odcinki i wyremontujmy dużo szybciej - dodaje.

Kumulacja prac w jednym czasie może spowodować kłopoty z dostępnością materiałów i maszyn. Jak przekonuje szef Budimeksu trudno funkcjonować w warunkach kiedy nagle mamy wzrosty w inwestycjach, a potem nawet 70 procentowe spadki. - Nikt z prywatnych przedsiębiorców, nie zainwestuje w sprzęt, jeżeli nie będzie widział perspektywy dłuższej niż 3-4 lata - mówi Dariusz Blocher.

Czytaj więcej w Money.pl
budimex, drogi, kolei, dariusz blocher
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
zniesmaczony
195.95.235.* 2015-05-04 12:46
LEPIEJ UCIEC NA ZAWSZE Z POLSKI NIŻ PRACOWAĆ W BUDIMEXIE
znaFFFca
31.183.204.* 2015-05-03 20:32
PNI - KTOŚ WROBIŁ W TO BUDIMEX. Jakby polska gospodarka działała jak Budimex to nie bylibyśmy druga Irlandia czy Japonią, Hiszpanią 10 lat temu czy Niemcami, bylibyśmy liderem, takim IPHONEM który pojawiły się w 2000 roku na rynku i byłby za 1zł, reszta nie miałaby szans. W zasadzie jakby każde rządowe przedsiębiorstwo czy urząd działały jak Budimex obecna średnia pensja w RP byłaby 4 większą... a PKB wyższe niż w USA. PNI to była komuna, jeśli raka nie można wyleczyć to trzeba wyciąć.
smiechu warte
83.24.116.* 2015-05-03 11:30
specjalista od coli
Zobacz więcej komentarzy (20)