Notowania

eec 2015
01.05.2015 15:00

Polska kolej. Prezes Budimeksu chce zarobić na modernizacji torów

Dariusz Blocher, prezes firmy Budimex mówi Money.pl, jak wykorzystać pieniądze z nowej perspektywy unijnej.

Podziel się
Dodaj komentarz

W ostatnich latach dużo w Polsce wydaliśmy na budowę dróg i autostrad, ale po macoszemu traktowaliśmy inwestycje w infrastrukturę kolejową. To ma się zmienić w nowej perspektywie finansowej do roku 2020. - Problemem jest brak przetargów. PLK zdecydowanie musi zintensyfikować ich ogłaszanie, a my chętnie w nich wystartujemy - zapewnia Dariusz Blocher.

Budimex ma za sobą kontrakty kolejowe na modernizacje szlaków w Iławie za ponad 800 milionów złotych. Niedawno zakończył również kontrakt z Pomorską Koleją Metropolitalną za 700 milionów.

]( http://www.money.pl/sekcja/vii-europejski-kongres-gospodarczy/ )

Jak przekonuje prezes Blocher, Budimex jest już obecny na rynku kolejowym, ale ciągle dla niego problemem jest to, że to nie jest budowanie od podstaw, a remont, a to jak przekonuje jest zawsze dużo trudniejsze. - Ponadto nie ma przetargów. PLK zdecydowanie musi zintensyfikować ich ogłaszanie, a my chętnie w nich wystartujemy - mówi.

Główne szlaki są już zmodernizowane: Warszawa - Gdańsk, Warszawa - Katowice czy Kraków. Czas teraz oczywiście na inne kierunki. - Moim zdaniem reszty nie można naprawiać tak zwanymi połówkami, kiedy ruch odbywa się za dnia, a pracuje się tylko nocami - mówi Blocher. W jego ocenie to zajmie całe lata. - Lepiej przemęczmy się i zamknijmy w całości niektóre odcinki i wyremontujmy dużo szybciej - dodaje.

Kumulacja prac w jednym czasie może spowodować kłopoty z dostępnością materiałów i maszyn. Jak przekonuje szef Budimeksu trudno funkcjonować w warunkach kiedy nagle mamy wzrosty w inwestycjach, a potem nawet 70 procentowe spadki. - Nikt z prywatnych przedsiębiorców, nie zainwestuje w sprzęt, jeżeli nie będzie widział perspektywy dłuższej niż 3-4 lata - mówi Dariusz Blocher.

Tagi: eec 2015, budimex, drogi, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz