Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
selvita
21.01.2014 10:30

Polska firma biotechnologiczna z dużym kontraktem

Selvita, spółka biotechnologiczna notowana na Newconnect po raz pierwszy zanotowała zysk z działalności operacyjnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Selvita)

Firma zarobiła w zeszłym roku 0,3 mln złotych. Głównie dzięki nowym kontraktom.

Firma zajmuje się rozwojem leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Współpracuje m.in. z zagranicznymi koncernami farmaceutycznymi H3 Biomedicine oraz Merck Serono.

Jej głównymi źródłami przychody są granty na działalność badawczą oraz wpływy z usług badawczo-rozwojowych i budowy rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne.

We wrześniu i październiku ubiegłego roku spółka podpisała dwie umowy z globalnymi koncernami farmaceutycznymi - H3 Biomedicine i Merck Serono. W ich ramach otrzymała 15,8 mln zł na dalszy rozwój swoich dwóch projektów onkologicznych.

Ponadto łączna wartość pozyskanych w 2013 roku zleceń była trzykrotnie wyższa niż rok wcześniej i przekroczyła poziom 28 mln zł. Jednocześnie łączne przychody z tego typu zleceń wyniosły w 2012 roku 9,4 mln zł, a w 2013 roku, według szacunków nastąpił ich wzrost około 40 proc., do poziomu 13 mln zł.

Selvita jest również stałym beneficjentem środków unijnych. Przychody z dotacji wyniosły w 2013 roku ponad 8,5 mln zł, co oznacza wzrost o 33 proc. w skali rocznej.

To pierwszy tak dobry w historii spółki założonej w 2007 roku. Rok wcześniej w tym samym okresie, firma zanotowała stratę sięgającą prawie 2 mln zł. W ostatnich trzech miesiącach 2013 roku przychody Selvity osiągnęły poziom 8 mln zł, co oznacza ponad 100 proc. wzrost w skali roku, a EBITDA wyniosła prawie 1,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej wynik ten był ujemny na poziomie 1,5 mln zł.

- _ Cały 2013 rok był dla Selvity przełomowy, a wyniki w czwartym kwartale są tego najlepszym świadectwem. Przekroczyliśmy próg rentowności na wszystkich poziomach wyników i wiele wskazuje na to, że w kolejnych kwartałach będziemy kontynuować trend wzrostu _ - zapewnia Bogusław Sieczkowski, wiceprezes spółki.

Firma chciałaby przenieść notowania na rynek główny GPW. - _ Chcemy, aby do przeniesienia notowań mogło dojść jeszcze w tym roku _ - dodaje Sieczkowski.

Aby wejść na główny rynek GPW firma musi wiele warunków formalnych. Przede wszystkim musi być spółką akcyjną, a kapitalizacja wszystkich jej akcji musi być nie niższa niż 12 milionów euro, jeśli spółka wcześniej przez co najmniej 6 miesięcy była notowana na Newconnect.

Firma zatrudnia obecnie blisko 180 pracowników, w tym 58 z tytułem doktorskim. Od 2011 roku jest notowana na rynku NewConnect (SLV).

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: selvita, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz