Notowania

pgp
29.11.2013 11:10

Polska Grupa Pocztowa uruchomi 51 awizomatów

Pierwsze urządzenia pojawią się w przyszłym roku i będą zlokalizowane na stacjach benzynowych oraz parkingach przy centrach handlowych i supermarketach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Polska Grupa Pocztowa, której szefuje Leszek Żebrowski (na zdjęciu) przeznaczy 4 miliony złotych na budowę sieci awizomatów w województwie lubelskim. Firma podaje, że do końca 2014 roku uruchomi 51 maszyn.

Pierwsze urządzenia pojawią się w przyszłym roku i będą zlokalizowane na stacjach benzynowych oraz parkingach przy centrach handlowych i supermarketach między innymi w Lublinie, Chełmie, Zamościu, Białej Podlaskiej, Puławach, Świdniku, Kraśniku, Łukowie, Biłgoraju czy w Kazimierzu Dolnym. Firma będzie uruchamiać maszyny również w miejscach, gdzie funkcjonują paczkomaty konkurencyjnego InPostu.

Środki na przedsięwzięcie firma otrzyma z dofinansowania - ponad 1,6 miliona złotych będzie pochodziło z programu Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.

Awizomat służy do odbioru listów poleconych w przypadku nieobecności adresata w chwili doręczenia. Gdy przy pierwszej próbie kurier nie zastanie adresata, pozostawia awizo, które oznaczone jest kodem kreskowym, a przesyłkę umieszcza w odpowiedniej przegródce wybranego urządzenia. Odbiorca może następnie odebrać list umieszczając uprzednio swój dowód osobisty w czytniku i skanując kod znajdujący się na awizo.

Rynek usług pocztowych w Polsce otworzył się po zmniejszeniu obszaru zastrzeżeń dla operatora publicznego, czyli Poczty Polskiej. W latach 2006-2012 były to przesyłki o wadze do 50 gramów. Do rejestru UKE wpisanych jest obecnie 267 firm świadczących usługi pocztowe.

Głównym graczem na rynku pozostaje operator publiczny, który w roku 2012 zrealizował ponad 2 miliardy usług, co przełożyło się na ponad 4,7 mld złotych przychodu, czytamy w raporcie Prezesa UKE. Operatorzy niepubliczni zrealizowali w tym czasie prawie 3,2 miliarda usług pocztowych, co dało niemal 1,6 mld złotych przychodu.

Obecnie wydaje się jednak, że nie będzie już przybywać wielu nowych graczy. Po okresie dynamicznego wzrostu, liczba operatorów weszła w fazę stabilizacji, czytamy we wnioskach raportu Prezesa UKE.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: pgp, business news, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz