Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
apt
19.02.2014 15:10

Polska już im nie wystarcza. Odważne plany ekspansji

Apator stawia na rozwój za granicą. - Interesuje nas m.in. Afryka, gdzie przy pomocy Banku Światowego są realizowane duże projekty infrastrukturalne - mówi prezes Szostak.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fot. Piotr Piotrowiak)
Andrzej Szostak, prezes Apatora

Apator, działający na rynku aparatury łącznikowej i pomiarowej, by utrzymać dotychczasowe tempo wzrostu, zamierza postawić na rozwój za granicą. W tym roku udział eksportu w sprzedaży przekroczy 50 procent, a do 2019 roku ma wynieść ponad 60 procent. Spółka myśli także o zagranicznych akwizycjach - poinformował Andrzej Szostak (na zdjęciu), prezes spółki.

_ - Od kilku lat nasza sprzedaż zagraniczna rośnie średnio o około 27 procent w skali roku. Na koniec ubiegłego roku stanowiła 46 procent przychodów ogółem, w tym roku na pewno przekroczymy 50 procent _ - zapewnia prezes Apatora.

_ - Jeśli chcemy zachować dotychczasowy wzrost przychodów grupy, to musimy postawić na rynki zagraniczne. W Polsce konkurencja jest duża i trudno jest zanotować większe wzrosty. Jednocyfrowe zwyżki w głównych liniach biznesowych są tu satysfakcjonujące. To nie znaczy, że chcemy marginalizować rynek krajowy. W momencie kiedy na poważnie rozpoczną się projekty w obszarze smart meteringu, zwiększy się jego atrakcyjność _ - dodał Szostak.

Jak wspomina prezes Szostak, wzrost przychodów rok do roku jest zauważalny. Rozczarowuje jednak wynik na poziomie netto. Zysk po czterech kwartałach 2013 roku okazał się niższy o 28 procent od tego w 2012 roku.

Wybrane dane finansowe grupy Apator (w tys. zł)
pozycje ze sprawozdania finansowego 2013 2012 zmiana %
przychody 679 101 668 824 2%
wynik na działalności operacyjnej 86 845 97 999 -11%
wynik netto 68 966 95 320 -28%
zobowiązania długoterminowe 30 806 45 364 -32%
zobowiązania krótkoterminowe 165 785 159 492 4%

źródło: Apator

Prezes przyznał, że Apator nie zamierza ograniczać się tylko do rynków lokalnych. - _ Bardzo ciekawe są także kraje Ameryki Łacińskiej, zwłaszcza jeśli chodzi o wodę i ciepło. Obecnie pracujemy nad certyfikacją naszych produktów pod tamtejsze wymagania. Jesteśmy już obecni w Brazylii, Meksyku, czy Chile, ale są to duże, perspektywiczne rynki, nad którymi chcemy popracować _ - powiedział.

_ - Interesuje nas również Afryka, gdzie przy pomocy Banku Światowego są realizowane duże projekty infrastrukturalne. Chodzi zwłaszcza o wodę i prąd. Zaczynają się tam pojawiać naprawdę duże kontrakty _ - dodał.

Szostak przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że spółka nie wyklucza także inwestycji w moce produkcyjne za granicą. - _ Chodzi głównie o kraje Afryki Północnej, gdzie często lokalni producenci są traktowani preferencyjnie. Dlatego rozważamy uruchomienie tam np. własnej montowni _ - dodał.

Jak na te zapowiedzi reagują inwestorzy z GPW? Kurs akcji spółki w ostatnim czasie zachowywał się dosyć spokojnie. Od początku roku wzrósł prawie 15 procent. Dzisiaj większej reakcji na rynku nie było.

Tegoroczne notowania akcji spółki Apator Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

To nie koniec zapowiedzi ze strony zarządu. Apator myśli także o zagranicznych akwizycjach. - _ Naszą strategię oparliśmy na wzroście organicznym, ale nie możemy wykluczyć, że w ciągu sześciu lat jej obowiązywania czegoś nie przejmiemy. Wówczas przyspieszy realizacja naszych planów _ - powiedział prezes.

_ - Zobaczymy jak będzie przebiegała integracja naszej grupy. Przyglądamy się pewnym sytuacjom, raczej za granicą. Konkretnych informacji rynek nie powinien się jednak spodziewać w najbliższych miesiącach. Najwcześniej pojawią się pod koniec tego roku i nie będą miały wpływu na tegoroczny bilans _ - dodał w rozmowie z dziennikarzami.

Szostak powtórzył, że Apatora interesują spółki, które mogłyby uzupełnić grupę pod względem produktowym i technologicznym lub mają udziały w interesujących rynkach. Dodał, że ważne będą także synergie jakie mogą wypracować w grupie.

Apator poinformował w grudniu, że zawarł przedwstępną umowę kupna 100 proc. akcji spółki Elkomtech za 90 mln zł. Zamknięcie transakcji powinno nastąpić do końca I kwartału, tak by wyniki tej spółki były konsolidowane począwszy od II kwartału tego roku. Plan integracji Elkomtechu do grupy Apator jest rozłożony na lata 2014-15.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: apt, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz