Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polski producent drukarek 3D chce pożyczyć miliony

0
Podziel się:

Spółka przygotowuje się wprowadzenia na rynek nowego urządzenia.

Tomasz Drosio, udziałowiec i założyciel Zortrax
Tomasz Drosio, udziałowiec i założyciel Zortrax (Zortrax)

Zortrax, polski dostawca rozwiązań w obszarze druku 3D, rozpoczyna publiczną emisję obligacji. Wartość jednej sztuki to 1000 złotych i są one skierowane do szerokiego grona inwestorów. Pozyskany kapitał spółka przeznaczy na dokończenie prac nad nowym urządzeniem, które pozwoli jej konkurować na arenie międzynarodowej.

Dziś opublikowane zostało memorandum informacyjne, a zapisy trwać będą od 11 do 27 marca bieżącego roku. Oprocentowanie jest stałe i wynosi 9 procent w skali roku, a wartość nominalna jednej obligacji to 1000 zł. Emitent ma zamiar wprowadzić obligacje na rynek obrotu obligacjami - Catalyst.

Obligacje są trzyletnie, a odsetki będą wypłacane kwartalnie. Spółka oferuje do 10 000
obligacji. Łączna wartość oferty wynosi 10 mln zł. Oferującym jest Invista Dom Maklerski,
a doradcą do spraw oferty publicznej notowana na NewConnect spółka IPO Doradztwo
Strategiczne. Emisja kierowana jest do szerokiego grona inwestorów.

Zortrax zajmuje się produkcją drukarek 3D. Jest kontrolowany przez trzech założycieli. Spółka sprzedaje swoje produkty na rynku międzynarodowym w największych krajach europejskich oraz w USA i w Kanadzie. Jej produkty są również oferowane na rynku polskim.

- _ Naszym klientom oferujemy nie tylko sprzęt, ale także autorskie oprogramowanie oraz _
_ filamenty (są to materiały, z których jest wykonywany wydruk) oraz wsparcie merytoryczne _ - tłumaczy Karolina Bołądź, jeden z udziałowców Zortrax.

Środki z emisji przeznaczone zostaną na współfinansowanie produkcji pod otrzymane
zamówienia oraz zakończenie prac badawczo-rozwojowych nad kolejnymi innowacyjnymi
urządzeniami gotowymi do wprowadzenia na rynek światowy w 2014 roku

- _ Mamy precyzyjny plan, na co przeznaczymy środki uzyskanie od inwestorów. Zainwestujemy je w zoptymalizowanie produkcji modelu drukarki 3D Zortrax M200, poprzez wytworzenie form wtryskowych. W efekcie obniżymy o około 40 procent jej jednostkowy koszt produkcji, a także będzie mogła być zwiększona skala i skrócony czas jej produkcji. Wprowadzimy także nową gamę materiałów do druku 3D (Z-PC-ABS - wytrzymały w ekstremalnych temperaturach, Z-Nylon - trwały, sprężysty, i podatny na barwienie, Z-Ultrat - mało elastyczny o niskim stopniu deformacji, Z-FLEX - wysoka elastyczność i rozciągliwość, Z-GLASS - przeźroczysty, o wysokim stopniu twardości oraz Z-ALU - o wysokiej twardości, z domieszką stopu aluminium) - _ powiedział dla Money.pl Tomasz Drosio, udziałowiec spółki.

_ - Na rynek trafią nowe drukarki 3D Zortrax M120. Przeprojektujemy także model M200, tak aby jego wykończenie i wygląd odpowiadały standardom wysokiej jakości urządzeń biurowych _ - dodał Tomasz Drosio. Drukarka Zortrax M120 pozwoli firmie konkurować na rynku mikroprzedsiębiorstw.

W 2013 roku za pomocą kampanii crowdfundingowej na amerykańskim portalu kickstarter.com Zortrax pozyskał finansowanie w wysokości prawie 180 tysięcy dolarów. Przedsięwzięcie crowdfundingowej polega na pozyskaniu finansowania poprzez dużą liczbę drobnych, jednorazowych wpłat dokonywanych przez osoby zainteresowane projektem.

W styczniu 2014 roku spółka z sukcesem przeprowadziła prywatną emisję obligacji, pozyskując 1,2 mln zł kapitału. Spotkała się ona z dużym zainteresowaniem. Popyt był tak duży, że ofertę zakończono przed czasem.

business news
manager
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)