Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polski sprzęt medyczny podbije rynki Brazylii i Australii?

0
Podziel się:

Lata 2010-2013 były okresem rozwoju ilościowego spółki, natomiast kolejne dwa mają być okresem ekspansji geograficznej.

Piotr Żółkiewicz, wiceprezes zarządu
Piotr Żółkiewicz, wiceprezes zarządu (materiały prasowe)
bFfiWVOZ

Ubiegły rok był dla Medicalgorithmics rekordowy pod względem wyników finansowych. Zysk pierwszy raz przekroczył 10 milionów złotych. Spółka zamierza dalej rozwijać się. Szczególnie duży nacisk kładzie na sprzedaż za granicą. Wiceprezes Żółkiewicz w rozmowie z Money.pl zdradza m.in. plany wejścia na zupełnie nowe rynki.

Przychody producenta i dostawcy innowacyjnej technologii w obszarze zdalnej diagnostyki kardiologicznej, wzrosły o 43,2 procent w stosunku do roku 2012 do poziomu 15,69 mln zł. Z kolei wynik netto po raz pierwszy przekroczył 10 mln zł, a marża netto wyniosła 69 procent. Spółka tłumaczy wzrost przychodów m.in. premierą urządzenia nowej generacji oraz rozpoczętą ekspansją geograficzną.

- _ Negocjujemy wejście na nowe rynki, między innymi do Australii i Brazylii, gdzie służba zdrowia jest usieciowiona i istnieje dobry klimat dla rozwiązań telemedycznych _ - tłumaczy w rozmowie z Money.pl wiceprezes Żółkiewicz. - _ Na wszystkich rynkach generujemy bardzo wysokie marże na sprzedaży, przekraczające 60 procent netto. Najniższych marż spodziewamy się w Brazylii z uwagi na liczne i kosztowne bariery celne, najwyższych w Australii z uwagi na wysoki poziom refundacji usług kardiologicznych. _

bFfiWVPb

Jak podkreśla wiceprezes, lata 2010-2013 były okresem rozwoju ilościowego spółki, natomiast kolejne dwa lata będą okresami ekspansji geograficznej. Widać to po zatrudnieniu. Przez pierwsze cztery miesiące roku Medicalgorithmics zwiększyło zatrudnienie o około 60 procent. - _ Większość z nowych osób to pracownicy produkcyjni oraz personel merytoryczny i IT, którego zadaniem będzie wspieranie nowych klientów z rynków, na które wchodzimy _- podkreśla Żółkiewicz.

Obecnie spółka działa głównie w Ameryce Północnej. W 2013 roku ponad 90 procent przychodów pochodziło z USA. - _ W tym roku spodziewamy się większego rozproszenia źródeł dochodów. Już bardziej widoczne są przychody z Kanady czy z Wielkiej Brytanii gdzie podpisaliśmy niedawno umowę o wartości około 55 mln zł. W pierwszym kwartale 2014 zdobyliśmy nowego dystrybutora w USA i podpisaliśmy umowy dystrybucyjne w tym kraju o wartości ponad 180 mln zł _ - zauważa w rozmowie z Money.pl wiceprezes spółki.

Medicalgorithmics w 2013 roku dużo inwestowało. Przepływy netto z działalności inwestycyjnej przekroczyły 21 mln zł. Teraz zarząd zapowiada dalszy rozwój. Dodatkowo rekomenduje wypłatę dywidendy. Zapytaliśmy czy nie ma obaw o sfinansowanie tak dużych projektów._ _

_ - _ Inwestycje widoczne w sprawozdaniu finansowym dotyczą wydatków na aktywa finansowe - głównie obligacje polskich banków. _Medicalgorithmics jest jedną z najbogatszych spółek na GPW jeśli chodzi o ilość wolnej gotówki. Na koniec 2013 roku w gotówce i aktywach finansowych spółka posiadała blisko 80 mln zł. Obecne zasoby gotówki pozwalają zrealizować wszystkie zamierzenia inwestycyjne spółki i nie planujemy w najbliższych kwartałach przeprowadzać emisji akcji ani obligacji _- zapewnia Piotr Żółkiewicz.

bFfiWVPh

Czytaj więcej w Money.pl

bFfiWVPC
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)