Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie Linie Lotnicze LOT mają nowych członków zarządu

Rada Nadzorcza zatwierdziła wczoraj zmiany w składzie zarządu PLL LOT. Jeden z członków zarządu odszedł z powodów osobistych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(lot.com)
Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT

Rada Nadzorcza zatwierdziła wczoraj zmiany w składzie zarządu PLL LOT na czele którego stoi Sebastian Mikosz, prezes (na zdjęciu). Na członka zarządu do spraw operacyjnych powołana została Ewa Kołowiecka, sprawami ekonomiczno-finansowymi będzie zarządzał Maciej Dziudzik. Kołowiecka zastąpi na stanowisku Tomasza Balcerzaka, który złożył rezygnację z powodów osobistych. Nowy zarząd będzie musiał przeprowadzić firmę przez trudny etap restrukturyzacji.

Ewa Kołowiecka obejmie swoją funkcję 1 stycznia 2014 roku. Maciej Dziudzik objął swoje stanowisko już dzisiaj. Oboje są związani z LOT-em od wielu lat.

Kołowiecka pracowała wcześniej jako dyrektor Biura Zarządzania Ciągłą Zdatnością LOT-u, a z branżą lotniczą związana jest od 1996 roku. Karierę zaczynała od pracy w pierwszej w Polsce prywatnej linii lotniczej White Eagle Aviation, gdzie w ciągu kilku lat awansowała na stanowisko prezesa.

Jako pierwsza również stworzyła niezależną organizację obsługi technicznej w Polsce, obsługującej samoloty wielu linii lotniczych m.in EasyJet, Air Finland, Ryanair, Sky Europe, Fischer, Travel Service. Ma doświadczenie w pracy w środowisku międzynarodowym - w latach 1999-2003 była stałym członkiem TAM (TUI Airline Management), budującego strategię i unifikującego procedury obsługi technicznej oraz flotę dla pięciu linii lotniczych skupionych w grupie TUI.

Maciej Dziudzik ze LOT-em związany jest od 2001 roku - do tej pory pełnił funkcje prokurenta i pełnomocnika zarządy do spraw finansowych. To on uczestniczył w szeregu strategicznych projektów takich jak organizacja finansowania zakupu samolotów Boeing 787 dla LOT-u czy opracowania planu restrukturyzacji PLL LOT S.A.

Setki milionów strat. Przyszły rok kluczowy

Przed nowymi członkami zarządu stoją spore wyzwania. Spółka jest na etapie restrukturyzacji - redukcji floty, zwolnień grupowych, ograniczania kosztów i zwiększania przychodów.

111 milionów złotych - to kwota, o jaką Polskie Linie Lotnicze poprawiły swój wynik finansowy na działalności podstawowej w okresie styczeń-listopad 2013 roku, w porównaniu do kwoty zapisanej w planie restrukturyzacji. To efekt realizowanych w spółce zmian. Jednak ostatnie miesiące to dopiero początek restrukturyzacji. Kluczowy, trudny i pełen wyzwań będzie rok 2014.

Według aktualnej prognozy, polski przewoźnik zakończy ten rok ze stratą na działalności operacyjnej na poziomie około 20 milionów złotych. To o 122 mln zł lepszy wynik niż zakładał plan, który przewidywał 142 mln zł straty na koniec 2013 roku.

LOT rok temu otrzymał 400 mln zł pomocy publicznej. Zgodnie z planem może otrzymać jeszcze do 381 mln zł publicznego wsparcia. Obecnie Komisja Europejska bada program restrukturyzacji i zgodność pomocy publicznej z unijnymi zasadami.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wyniki pll lot, lot, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz