Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polwax zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych

0
Podziel się

Kurs akcji producenta i dystrybutora parafin oraz wosków wzrósł na otwarciu debiutanckiej sesji na warszawskiej giełdzie o 1,3 procent do 15,20 zł.

Dominik Tomczyk, prezes Polwax S.A.
Dominik Tomczyk, prezes Polwax S.A. (materiały prasowe Polwax)
bErGWRYR

Kurs akcji producenta i dystrybutora parafin oraz wosków wzrósł na otwarciu debiutanckiej sesji na warszawskiej giełdzie o 1,3 procent do 15,20 złotych. Polwax to dawna spółka zależna Lotosu - Lotos Parafiny. Na początku 2012 roku nastąpił wykup menedżerski, w którym udział wzięli menadżerowie, inwestorzy pasywni i fundusz private equity. Nie jest znana kwota, po której spółka została odkupiona od Grupy Lotos.

Polwax jest producentem i dystrybutorem rafinowanych i odwanianych parafin oraz wosków parafinowych. Spółka ma zakład w Jaśle zajmujący się produkcją parafin oraz zakład w Czechowicach-Dziedzicach, gdzie realizowana jest również produkcja zniczy i świec.

W zakończonej niedawno ofercie publicznej spółka uplasowała wszystkie z 3.819.865 oferowanych akcji stanowiących 38,20% jej kapitału zakładowego po cenie na poziomie 15 złotych. Inwestorzy instytucjonalni objęli 85% akcji. Do inwestorów indywidualnych trafiło z kolei 15% akcji, a stopa redukcji w tej transzy wyniosła 57,9%. Oferującym akcje był Dom Maklerski mBanku.

bErGWRYT

- _ Dzisiejszy debiut jest zwieńczeniem kilkumiesięcznej pracy wielu osób zaangażowanych w proces upublicznienia Polwax. Chciałbym podziękować wszystkim pracownikom oraz naszym doradcom za zaangażowanie, dzięki któremu dziś zaczynamy swój staż giełdowy. Jesteśmy jedynym na GPW przedstawicielem przemysłu parafinowego i cieszymy się, że udało nam się zainteresować Państwa tą niszową a jednocześnie perspektywiczną branżą _ - tak wejście na GPW skomentował Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwax.

- _ Szczególne podziękowania należą się naszym inwestorom, którzy zaufali wizji i strategii Polwaksu. Cieszymy się, że już w pierwszych minutach obecności spółki na parkiecie giełdowym możemy potwierdzić słuszność dokonanej przez nich inwestycji. Zapewniamy, że będziemy dalej budować wartość spółki dla wszystkich akcjonariuszy _ - dodał.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Za ubiegły rok obrotowy Polwax osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 241,1 miliona złotych, 27,5 miliona złotych EBITDA i zysk netto w wysokości 20 milionów złotych. W porównywalnym okresie 2012 roku przychody spółki wyniosły 260,5 mln zł, EBITDA 30,2 mln zł, a zysk netto 19,4 mln zł.

bErGWRYZ

W I półroczu 2014 r. Polwax wykazał 95,6 mln zł przychodów ze sprzedaży. EBITDA w tym okresie wyniosła 12,2 mln zł, a zysk netto 8,4 mln zł. W analogicznym okresie roku 2013 przychody spółki osiągnęły wartość 85,8 mln zł, EBITDA wyniosła 9,4 mln zł, a zysk netto 5,9 mln zł.

Polwax nie podaje żadnych prognoz na kolejne lata. Przedstawiciele spółki stawiają jednak bardziej na stabilną wypłatę dywidendy niż na wysokie dynamiki wzrostu wyników._ - Nasza polityka dywidendowa zakłada przeznaczanie 30-50 proc. zysku netto na dywidendę. W 2013 roku na dywidendę przeznaczyliśmy 50 proc. zysku. Rozważamy zwiększenie w przyszłości tego poziomu _ - powiedział Tomczyk na konferencji informującej o planach wejścia na rynek główny GPW.

- _ Nasza strategia zakłada osiągnięcie na rynku krajowym pozycji jednego z głównych dostawców produktów parafinowych w branżach nawozowej, drzewnej, gumowej, opakowań, spożywczej i odlewniczej. Chcemy rozszerzać naszą sprzedaż w Polsce i w Europie Zachodniej, a w dalszej perspektywie również w Afryce i na Dalekim Wschodzie _ - powiedział we wrześniu prezes spółki Dominik Tomczyk.

Strategia Polwax zakłada rozwój organiczny, firma nie prowadzi aktywnych działań w celu poszukiwania potencjalnych celów do przejęcia. Nie wyklucza jednak podjęcia takich rozmów, gdyby pojawiła się ciekawa oferta. Polwax podkreśla swoją stabilną sytuację finansową i zaznacza, że nie ma potrzeby pozyskiwania nowego finansowania. Inwestycje chce realizować ze środków własnych, nie planuje emisji akcji, może ewentualnie rozważyć kredyt bankowy, gdyby pojawiła się taka konieczność.

bErGWRZu
business news
prosto z firm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)