Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
porsche
04.02.2014 06:00

Porsche oszukało inwestorów? Pozew na 1,8 mld euro

Siedem funduszy hedgingowych, w konsekwencji transakcji z 2008 roku, mogło stracić nawet kilkadziesiąt miliardów euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Porsche)
Wolfgang Porsche, prezes Porsche Automobil Holding SE

Koncern Porsche został oskarżony o wprowadzenie w błąd inwestorów. Oszukanych poczuło się siedem funduszy inwestycyjnych, które chcą teraz 1,8 miliarda euro odszkodowania. Prezes Wolfgang Porsche (na zdjęciu) oraz członek rady nadzorczej Ferdinand Piech odpierają zarzuty.

Jeden z największych koncernów samochodowych świata nie czekał długo z reakcją. _ - Powództwo siedmiu funduszy hedgingowych wobec przewodniczącego rady nadzorczej, dr Wolfganga Porsche oraz członka rady nadzorczej, dr Ferdinanda Piecha, jest bezpodstawne _ - czytamy w komunikacie Porsche Automobil Holding SE.

Grupa specjalistycznych firm inwestycyjnych, tzw. funduszy hedgingowych, pozwała prezesa Porsche za rzekomo umyślne wprowadzanie w błąd inwestorów. Chodzi o lata 2005-2008, kiedy to koncern zapewniał, że nie zamierza przejmować znaczących udziałów w Volkswagenie. Tymczasem w październiku 2008 roku Porsche ogłosiło, że ma już 42 procent akcji Volkswagena oraz prawo do zakupu kolejnych ponad 30 procent. Tak duża transakcja wywołała zainteresowanie inwestorów, którzy rzucili się na akcje koncernu, co dodatkowo przyspieszyło wzrost cen papierów notowanych na giełdzie we Frankfurcie.

Jak twierdzą pozywające Porsche fundusze, gdyby nie zakupy akcji Volkswagena, walory nie zyskałyby aż tak mocno na wartości. Tymczasem firmy inwestycyjne obstawiały spadki, co w tamtym czasie było uzasadnione powszechnym kryzysem finansowym.

Według szacunków dziennika _ The Financial Times _ w najgorszym momencie, czyli na historycznych rekordach cenowych akcji Volkswagena, fundusze mogły stracić nawet 30 miliardów euro. Teraz żądają 1,8 miliardów euro zadośćuczynienia.

Porsche jest zdania, że pozew ma na celu wyłącznie wywarcie nacisku. - _ Dla swojej obrony wykorzystamy wszelkie środków prawne. Jednocześnie potwierdzamy, że wszystkie komunikaty prasowe, które publikowaliśmy w spornym okresie były zgodne z prawdą _ - tłumaczy firma w komunikacie.

Holding Porsche SE należy do rodzin Porsche i Piech - potomków założycieli zarówno Volkswagena, jak i Porsche. Jednym z nich jest Ferdynand Piech, były prezes VW i obecny szef rady nadzorczej koncernu. To on był głównym strategiem przejęcia Porsche przez VW.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: porsche, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz