Notowania

porty w polsce
26.01.2015 14:30

Port Gdynia wyda ponad 610 mln zł na inwestycje

Planowane inwestycje pozwolą obsługiwać w gdyńskim porcie statki o zanurzeniu prawie do 15 m, oraz kontenerowców o długości od 370 do 400 m.

Podziel się
Dodaj komentarz
(T. Urbaniak/Zarząd Morskiego Portu Gdynia)
Janusz Jarosiński, <br>prezes spółki ZMPG SA.

Ponad 610 mln zł planuje wydać w latach 2015-2017 Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA na inwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej. Zbudowane lub zmodernizowane zostaną nabrzeża, place składowe i magazyny oraz drogi i koleje.

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) SA Janusz Jarosiński powiedział na konferencji prasowej, że tylko w 2015 r. planowane jest wydanie ponad 211 mln zł, w przyszłym roku - ponad 236 mln zł, a w 2017 roku - ponad 162 mln zł. Około 70-80 proc. tych kwot ma być wydane na infrastrukturę portową (nabrzeża, koleje, drogi); reszta m.in. w tzw. suprastrukturę czyli na place składowe, magazyny, budynki biurowe i pomocnicze.

Wiceprezes zarządu ZMPG Walery Tankiewicz poinformował, że w 2014 roku na inwestycje wydano ponad 192 mln zł, głównie na budowę lub modernizację nabrzeży, torów i magazynów. Podał, że w latach 2003-2014 w rozbudowę i modernizację portu wydano 959 mln zł, z czego około 212 mln pochodziło z funduszy europejskich. Zwrócił uwagę, że oprócz inwestycji ZMPG, w tzw. suprastrukturę inwestują też terminale działające w porcie. Jako przykład podał inwestycję terminalu kontenerowego BCT w zakup dwóch najnowocześniejszych na świecie suwnic za około 50 mln zł.

Do najważniejszych realizowanych inwestycji należą: zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego, przebudowa Nabrzeża Szwedzkiego, budowa magazynów do składowania zbóż i śruty na Nabrzeżu Śląskim oraz przy ul. Indyjskiej. W 2015 r. ma się zakończyć zagospodarowanie rejonu Nabrzeża Bułgarskiego i przebudowa Nabrzeża Szwedzkiego.

Poinformował, że kluczowym zadaniem inwestycyjnym w nadchodzących latach jest pogłębienie toru podejściowego do 17 metrów i poszerzenie do prawie 270 metrów. Akweny wewnętrzne mają być pogłębione do 16 metrów a przy nabrzeżach do 15,5 metra. - _ Pozwoli to portowi obsługiwać statki o zanurzeniu prawie do 15 m przy nabrzeżach: Szwedzkim, Indyjskim, Rumuńskim, Helskim i Bułgarskim _ - dodał. W ramach tego projektu planowane jest też powiększenie obrotnicy numer 2 do 480 metrów. - _ Ta wielkość obrotnicy pozwoli na zawijanie do portu w Gdyni, obracanie i przejście do nabrzeży kontenerowych statków o długości od 370 do 400 metrów _ - wyjaśnił. Ocenił, że w tym roku powinien być gotowy projekt powiększenia obrotnicy i uzyskane pozwolenie na budowę. Prace budowlane powinny się rozpocząć pod koniec roku.

Podał, że powstaje też projekt publicznego terminalu promowego przy Nabrzeżu Polskim na obszarze około 7 ha. Roboty budowlane mają się rozpocząć na przełomie roku a w pierwszej połowie 2017 r. planowane jest otwarcie terminalu. Ocenił, że inwestycja pozwoli na cumowanie i obsługę promów o długości 240 m, czyli o maksymalnej długości obecnie eksploatowanych jednostek.

Na 2015 r. Zarząd Morskiego Portu Gdynia na potrzeby terminalu masowego planuje też kupić od Stoczni Nauta około 2 ha terenu wzdłuż Nabrzeża Śląskiego.

Jarosiński poinformował, że w 2014 roku przeładowano 19,4 mln ton, czyli rekordową w historii portu ilość towarów. W porównaniu z rokiem 2013 jest to wzrost o 9,9 procent. Zdaniem władz portu, jest to efektem prowadzonych inwestycji poprawiających infrastrukturę oraz układ kolejowo-drogowy. Zanotowano wzrost przeładunków zboża (o ponad 33 proc.) i drobnicy (o prawie 15 proc.). W porcie przeładowano także rekordową liczbę kontenerów, prawie 849 tys. TEU (pojemność standardowego kontenera), o ponad 16 proc. więcej niż rok wcześniej. Natomiast mniej niż w poprzednim roku przeładowano węgla, koksu i drewna.

Port Gdynia pod względem przeładunków jest na trzecim miejscu w kraju, po Gdańsku oraz Szczecinie-Świnoujściu.

Wiceprezes ZMPG ds. finansowych Krystyna Szambelańczyk poinformowała, że przychody portu z działalności gospodarczej w 2014 roku wyniosły ponad 235 mln zł a zysk netto - ponad 110 mln zł. Jak tłumaczy, wzrost wyniku finansowego w ub. roku w stosunku do 2013 o 63 mln zł (34 proc.) wiąże się głównie z prywatyzacją Bałtyckiego Terminalu Drobnicowego Gdynia sp. z o.o.. Zysk z transakcji wyniósł 45,4 mln zł.

ZMPG zarządza terenami i infrastrukturą portu w Gdyni na powierzchni ponad 500 ha. Na jego terenie działają niezależne spółki eksploatacyjne, m.in. BCT - Bałtycki Terminal Kontenerowy Sp. z o.o., GCT - Gdynia Container Terminal S.A. oraz Bałtycki Terminal Zbożowy Sp. z o.o.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: porty w polsce, gdynia, business news, wiadmomości, kraj, gospodarka, manager, strategie, prosto z firm, zarządzanie, marketing i zarządzanie
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz