Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
business news
04.06.2013 13:24

Powódź w Czechach wpłynie na produkcję Synthosa?

Produkcję w czeskich spółkach zależnych wstrzymano w związku z zagrożeniem zalania zlokalizowanej nad Wełtawą w Kralupach stacji pomp.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Synthos S.A.)
Prezes zarządu Synthos Tomasz Kalwat

Czeskie spółki zależne Synthosa, którego prezesem jest Tomasz Kalwat wstrzymują produkcję. * *Synthos Kralupy a.s., Synthos PBR s.r.o. oraz Tamero Invest s.r.o., nie pracują w związku z zagrożeniem zalania zlokalizowanej nad Wełtawą w Kralupach stacji pomp.

Spółka zaliczana do indeksu WIG 20 informuje, że stacja pomp stanowi niezbędny element utrzymania ruchu w zakładach. Jak poinformowano same zakłady produkcyjne nie są zagrożone zalaniem. Zapytaliśmy czy sytuacja w Czechach wpłynie w jakikolwiek sposób na produkcję w Polsce. W odpowiedzi dowiedzieliśmy się tylko, że na dziś, ten krótki komunikat jest jedynym oficjalnym stanowiskiem spółki.

Zysk netto grupy Synthos, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w I kw. 2013 roku do 134,9 mln zł z 234,9 mln zł przed rokiem i był wyższy od konsensusu rynkowego na poziomie 127 mln zł.

Zysk operacyjny grupy spadł w tym okresie do 152,9 mln zł z 279,7 mln zł i był wyższy od średniej prognoz, która zakładała EBIT na poziomie 146,1 mln zł. Przychody grupy spadły do 1.433 mln zł z 1.632 mln zł. Konsensus zakładał 1.503 mln zł sprzedaży.

Spółka ocenia, że pierwszy kwartał 2013 roku był okresem trudnym. Synthos wskazuje m.in. na słaby popyt na europejskim rynku opon na wymianę (spadek sprzedaży o 12 proc. rok do roku). Mimo to spółce udało się zwiększyć sprzedaż kauczuków, głównie dzięki dywersyfikacji rynków sprzedaży w kierunku azjatyckim.

Wśród innych niekorzystnych czynników firma wymienia słabą koniunkturę w światowym przemyśle motoryzacyjnym, słabą koniunkturę światowej gospodarki i trudną sytuację branży budowlanej, spotęgowaną dodatkowo niesprzyjającymi warunkami pogodowymi. Synthos S.A. jest jednym z największych producentów kauczuków syntetycznych na świecie, wykorzystywanych przy produkcji opon.

Tagi: business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz