Notowania

banki w polsce
23.01.2014 10:40

Pozew zbiorowy przeciwko Bankowi Millennium?

Grupa osób, które zaciągnęły w Banku Millennium kredyt hipoteczny indeksowany do franków szwajcarskich, przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko bankowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bank Millennium)
Na zdj. Joao Bras Jorge, prezes banku Millennium

Klienci twierdzą, że należy się im _ naprawa szkody wyrządzonej obecnością nielegalnej klauzuli w umowie kredytowej _- czytamy w komunikacie kancelarii prawnej Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy, która reprezentuje interesy pozywających.

W notce rozesłanej do mediów prawnicy zaznaczają, że do pozwu można się dołączyć do 21 marca 2014 roku. Przypominają jednocześnie, że w 2010 roku w umowach kredytowych banku znajdowała się klauzula niedozwolona. Dotyczyła sposobu przeliczania kredytu zaciągniętego w walutach obcych, w tym frankach szwajcarskich, na złotówki.

Niezgodny z prawem zapis brzmiał: _ kredyt jest indeksowany do franka szwajcarskiego/dolara/euro po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna franka szwajcarskiego/dolara/euro według tabeli kursów walut obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy _. Po decyzji UOKiK bank dostosował klauzulę do wymogów prawa.

Pozywający twierdzą, że wpis na listę klauzul niedozwolonych oznacza, że zapis taki nie wiąże prawnie klienta. -_ Zasadność wpisu w 2012 roku potwierdził prawomocnym wyrokiem Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdzając, że klauzula ustanowiona przez bank stanowi naruszenie prawa - _ czytamy w komunikacie pozywających.

Co na to Bank Millennium? Rzecznik instytucji tłumaczy, że dopóki pozew nie wpłynie do sądu - jeśli w ogóle to nastąpi - trudno się do niego ustosunkować. W przesłanej do redakcji Money.pl opinii bank wyjaśnia: _ W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami dotyczącymi zapowiedzi złożenia pozwu zborowego przeciwko Bankowi Millennium informujemy, że wszystkie umowy kredytowe indeksowane do walut obcych zawarte pomiędzy bankiem i jego klientami są w pełni wiążące dla stron _.

Ponadto bank twierdzi, że _ z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia 14 grudnia 2010 roku zdecydowanie nie może wywodzić skutków, o których mowa jest w informacjach prasowych przesłanych mediom przez grupę osób zamierzających wystąpić z pozwem zbiorowym _.

Pozywający piszą natomiast, że w przypadku, w którym sąd uznałby racje klientów i nakazał wykreślić z umów nielegalne klauzule, _ dalsza droga do odzyskania bezprawnie pobranych kwot będzie już formalnością _. _ - Jednocześnie zmniejszy się całkowity koszt kredytu, nawet o kilkadziesiąt procent, co w przypadku niektórych umów zawieranych na długi okres, zwykle 30-40 lat, może oznaczać sumy grubo przekraczające sto tysięcy złotych - _ czytamy w komunikacie dla prasy.

Notowania Banku Millenium na GPW w ostatnich trzech miesiącach

Zysk netto grupy Banku Millennium w trzecim kwartale 2013 roku wzrósł do 138,5 mln zł ze 125,1 mln zł rok wcześniej. Zysk netto banku okazał się lekko powyżej średniej prognoz na poziomie 135 mln zł.

kredyt jest indeksowany do franka szwajcarskiego/dolara/euro po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna franka szwajcarskiego/dolara/euro według tabeli kursów walut obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy

Tagi: banki w polsce, pozew zbiorowy, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz