Notowania

kgh
27.03.2015 09:15

Prace w kopalni KGHM-u wciąż wstrzymane

Zobacz, jak w związku z ulewami w Chile kształtuje się cena miedzi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały Prasowe KGHM)

Należąca do KGHM chilijska kopalnia Sierra Gorda nadal wstrzymuje prace po ulewnych deszczach, które nawiedziły północne Chile. Na tę chwilę nie ma zagrożenia dla procesu rozruchu kopalni - poinformowała Anna Osadczuk z biura prasowego KGHM.

W ostatnich dniach północne regiony Chile zmagały się z ciężkimi warunkami pogodowymi, włączając w to ulewne deszcze i mgłę. W rezultacie kilka kopalń miedzi miało trudności z prowadzeniem swojej działalności. Także Sierra Gorda wstrzymała w środę prace w kopalni i zakładach.

Kopalnia Sierra Gorda należy do spółki typu joint venture, której udziałowcami są: spółka pośrednio zależna KGHM Polska Miedź - KGHM International (55 proc.), Sumitomo Metal Mining (31,5 proc.) oraz Sumitomo Corporation (13,5 proc.).

Niedawno przedstawiciele KGHM informowali, że w Sierra Gorda w ramach rozruchu kopalni osiągnięto 75 proc. zdolności produkcyjnych i jest ona na dobrej ścieżce, by do końca II kwartału zakończyć ramp-up.

Miedź na giełdzie w Londynie tanieje, po najmocniejszym wzroście od ponad 2 miesięcy w czwartek. Miedź w dostawach trzymiesięcznych na LME kosztuje 6.087,00 USD za tonę, po spadku o 1,4 proc.

W Nowym Jorku miedź w dostawach na maj tanieje o 1,0 proc. do 2,7820 USD za funt. Na giełdzie metali w Szanghaju tona miedzi w dostawach na maj staniała o 0,9 proc. do 43.550 juanów (7.005 USD).

Codelco, największy producent miedzi na świecie, zamknął wcześniej wszystkie swoje kopalnie w Atacama, w tym Chuquicamata i Radomiro Tomic. Kopalnię zamknęła też firma Lundin Corp. - dotyczy to Candelaria, a Pan Pacific Copper Co. zamknął kopalnię Caserones. Antofagasta wstrzymała pracę w kopalni Michilla i Centinela.

Chile odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji miedzi. Codelco jednak już w czwartek rozpoczął wznawianie pracy w 4 kopalniach miedzi na pustyni Atacama.

- Obawy związane z zakłóceniami w podaży miedzi słabną - mówi Chae Un Soo, trader na rynku metali w Korea Exchange Bank Futurs Co. w Seulu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: kgh, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz