Notowania

Przejdź na
pkp cargo
17.07.2013 16:20

Pracownicy PKP Cargo grożą strajkiem

Koszty postulatów związkowców, łącznie z przekazaniem części akcji PKP Cargo na fundusz własności prywatyzacyjnej, władze PKP szacują na nawet 1 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP Cargo)

Ponad 95 proc. pracowników spółki PKP Cargo, zarządzanej przez Łukasza Boronia (na zdj.), opowiedziało się w referendum za podjęciem strajku, jeśli rozmowy związków z zarządem spółki zakończą się fiaskiem. Referendum jest ważne, ponieważ wzięło w nim udział 64,99 proc. zatrudnionych w PKP Cargo.

Jak poinformowały w komunikacie działające w PKP Cargo związki zawodowe, wyniki referendum są dla nich wiążące.

Pracownicy spółki odpowiadali w referendum na trzy pytania: czy są za podjęciem akcji strajkowej w przypadku kontynuacji procesu prywatyzacyjnego przewoźnika bez podpisania paktu gwarancji pracowniczych dla pracowników PKP Cargo i spółek zależnych; w przypadku gdy płaca zasadnicza nie zostanie podniesiona od 1 czerwca 2013 r. średnio o 450 zł; oraz jeśli nie zostanie wypłacona premia za I kwartał oraz nagród z zysku za 2012 r.

Na wszystkie pytania pracownicy odpowiedzieli twierdząco. Na pierwsze pozytywnie odpowiedziało 96,18 proc. pracowników biorących udział w referendum, na drugie 98,07 proc., a na trzecie - 98,26 proc.

Referendum strajkowe w PKP Cargo zakończyło się w piątek. Przed podjęciem ewentualnego protestu związkowcy i zarząd spółki usiądą do mediacji. Pierwsze spotkanie mediacyjne prawdopodobnie odbędzie się w połowie przyszłego tygodnia.

Władze PKP uważają, że postulaty związkowców dotyczące podwyżek płac są nierealne. Z ich szacunków wynika, że podniesienie pracownikom pensji zasadniczej o 450 zł kosztowałaby ok. 250 mln zł rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile spółka zarobiła w zeszłym roku.

Poza podwyżkami, związki chcą także dla pracowników gwarancji zatrudnienia na sześć lat i zamrożenia obowiązywania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy na prawie cztery lata. Koszty tych postulatów, łącznie z przekazaniem części akcji PKP Cargo na fundusz własności prywatyzacyjnej, władze PKP szacują na nawet 1 mld zł.

Na początku lipca zarząd PKP Cargo zaproponował pracownikom reprezentowanym przez związki zawodowe warunki Paktu Gwarancji Pracowniczych, w którym obiecywał między innymi: trzyletnią gwarancję zatrudnienia w PKP CARGO, wypłatę łącznie ok. 120 mln zł w formie premii prywatyzacyjnej do podziału pomiędzy pracowników oraz część wpływów z prywatyzacji, które zostaną przeznaczone na Fundusz Własności Pracowniczej.

– _ Korzyści te pracownicy uzyskają w związku z przyjętą formą prywatyzacji, czyli planowanym debiutem akcji spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych _ – mówił wówczas prezes. Już wtedy związki nie zgodziły się na te propozycje. Rozmowy jednak kontynuowano.

Debiut giełdowy PKP Cargo planowany jest na IV kwartał tego roku. Sprzedane ma być między 25 proc. a 50 proc. akcji spółki minus jedna. Pakiet kontrolny zostanie na razie w rękach PKP SA.

Czytaj więcej w Money.pl
OT Logistics zadebiutuje na giełdzie. Kiedy? Grupa ma dominującą pozycję w transporcie wodnym śródlądowym w Polsce, gdzie posiada ponad 80 proc. rynku.
Kolejna awaria nowego systemu na giełdzie w Warszawie Przez ponad godzinę inwestorzy nie mają dostępu do aktualnych cen akcji.
Tagi: pkp cargo, business news, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz