Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracownicy TVP przejdą do firmy zewnętrznej

0
Podziel się:

Dzięki tym działaniom telewizja ma zaoszczędzić 21,6 mln złotych.

Juliusz Braun, prezes TVP
Juliusz Braun, prezes TVP (Adam Guz/REPORTER)

Dziś 411 pracowników Telewizji Polskiej trafi do firmy Leasing Team. W spółce pozostanie jedynie 315 osób, z których część będzie tzw. koordynatorami. Umowa zawarta pomiędzy stronami gwarantuje przejmowanym pracownikom przez rok niezmienione warunki zatrudnienia i wynagradzania. Pozwoli to zaoszczędzić TVP około 21,6 mln złotych.

_ - W sumie w TVP na stanowiskach dziennikarskich po wdrożeniu projektu pozostanie 315 pracowników _ - poinformował rzecznik Telewizji Polskiej Jacek Rakowiecki.

Zgodnie z jego informacjami pracownicy, którzy przejdą we wtorek do firmy zewnętrznej, będą realizować zadania wyznaczone im przez Leasing Team na rzecz Telewizji Polskiej. Będą one wykonywane albo w siedzibie TVP S.A., albo w miejscach w których produkowane są dane audycje.

Wśród 411 pracowników znalazło się też 116 montażystów oraz kilkunastu grafików i kilkunastu charakteryzatorów.

Leasing Team otrzyma również wykaz 1141 współpracowników TVP, z którymi będzie mogła zawrzeć umowy dotyczące świadczenia usług na rzecz Telewizji Polskiej, w zależności od jej potrzeb i planów produkcyjnych.

Zgodnie z zapowiedziami TVP, część dziennikarzy pozostanie w spółce jako tzw. koordynatorzy, którzy będa nadzorowali pracę zespołów Leasing Team - _ W jednostkach, których dotyczy outsourcing, pozostanie 160 pracowników pełniących funkcje koordynacyjno-programowe lub koordynacyjno-realizacyjne _ - podkreślił Rakowiecki.

Umowa zawarta pomiędzy TVP a Leasing Team gwarantuje przejmowanym pracownikom przez rok niezmienione warunki zatrudnienia i wynagradzania, co oznacza, że zatrudnieni w TVP np. na umowę na czas nieokreślony, będą zatrudnieni na czas nieokreślony w firmie Leasing Team. Po roku firma Leasing Team będzie uprawniona do samodzielnego regulowania warunków pracy i wynagradzania.

Działania polegające na zlecaniu części zadań i funkcji podmiotom zewnętrznym ma pomóc Telewizji Polskiej obniżyć koszty o około 21,6 mln złotych. W ciągu 5 lat firma ma zaoszczędzić ponad 6 mln złotych na nagrodach jubileuszowych.

Związki zawodowe protestują

_ _

Przeciwko outsourcingowi protestowały związki zawodowe w TVP. Apelowały o pomoc do najważniejszych instytucji państwowych, w tym do rządu i prezydenta, organizowały strajki i pikiety.

Sprzeciw wobec outsourcingu wyraziły również we wspólnym stanowisku rady programowe oddziałów telewizji. Wśród argumentów pojawiła się utrata wykwalifikowanej i doświadczonej kadry oraz negatywny wpływ na jakość oferty programowej.

Do przetargu stanęły trzy firmy: LeasingTeam, Personnel Service i Wadowicz. Oferty były składane od 26 lutego, a procedura ich zbierania zakończyła się 8 kwietnia. Zwycięzca został wyłoniony wskutek drugiego przetargu. LeasingTeam świadczy usługi z zakresu leasingu pracowniczego, outsourcingu i doradztwa HR.

W 2013 roku TVP zanotowała 20,5 mln złotych straty. Telewizja chwali się, że jest to wynik lepszy od oczekiwań. W sprawozdaniu finansowym za ubiegły rok podkreślane jest, że negatywne trendy parametrów ekonomicznych zostały odwrócone. Przychody z abonamentu stanowiły jedynie 19 procent przychodów ogółem, co jest najniższym odsetkiem w strukturze przychodów spośród wszystkich telewizji publicznych w Europie.

Czytaj więcej w Money.pl

business news
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)