Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes Energi zapowiada wypłatę 400 mln zł dywidendy

0
Podziel się:

- Wyniki będą w tym roku lepsze rok do roku - powiedział Mirosław Bieliński.

Prezes Energi zapowiada wypłatę 400 mln zł dywidendy
(Lukasz Ostalski/REPORTER)

Energa zakłada w tym roku poprawę wyników na każdym poziomie - poinformował Mirosław Bieliński, prezes spółki (na zdjęciu).

_ - Wyniki będą w tym roku lepsze rok do roku _ - powiedział. Na pytanie, czy na każdym poziomie, odpowiedział: _ Tak, chcemy poprawić też zysk netto _.

_ - Obiecaliśmy, że wypłacimy 400 mln zł dywidendy za 2013 rok i 500 mln zł za 2014 rok. Dotrzymaliśmy obietnicy i za 2013 rok chcemy wypłacić ponad 400 mln zł, mamy nadzieję, że dotrzymamy też obietnicy wypłaty zapowiadanej dywidendy za ten rok _ - dodał.

Energa podawała w prospekcie emisyjnym, że jej polityka dywidendowa zakłada przeznaczanie na dywidendę 92 proc. jednostkowego zysku netto, przy czym maksymalna dywidenda za 2013 r. nie przekroczy 400 mln zł, a za 2014 r. 500 mln zł. Spółka podała już, że za 2013 rok będzie rekomendować wypłatę 414,07 mln zł dywidendy, czyli 1 zł na akcję.

Pytany o perspektywy dla poszczególnych segmentów działalności grupy, prezes Bieliński odpowiedział: _ - W segmencie sprzedaży bardzo trudno o marże, w segmencie dystrybucji oczekujemy dalszej poprawy efektywności _. Dodał, że to nie będzie łatwy rok dla spółek wytwórczych.

_ - Ceny hurtowe są niskie, perspektywy na 2015 rok i kolejne lata nie są obiecujące. Łatwo w tym roku nie będzie w wytwarzaniu _ - powiedział Bieliński. Poinformował, że możliwa jest presja ze strony spółek energetycznych na podniesienie cen energii dla grupy G z powodu zmian w prawie i przywrócenia obowiązku zakupu żółtych i czerwonych certyfikatów.

Bieliński powiedział, że tegoroczny CAPEX grupy Energa będzie niższy niż EBITDA, a najwyższe nakłady będą w segmencie dystrybucji. W 2013 roku nakłady inwestycyjne grupy wyniosły 2,8 mld zł wobec 1,85 mld zł w 2012 roku. W segmencie dystrybucji nakłady wyniosły 1,397 mld zł, w segmencie wytwarzania najwyższą pozycją był zakup farm wiatrowych od grup DONG i Iberdrola za ponad 1 mld zł.

Na koniec grudnia wskaźnik dług netto/EBITDA Energi wynosił 1,49x. Prezes powiedział na konferencji, że spółka nadal szuka inwestora, który przejąłby projekt budowy bloku węglowego w Ostrołęce.

_ - Projekt w Ostrołęce od dwóch lat jest zamrożony. Po pierwsze, projekt jest dla nas za duży, po drugie, zmiany na rynku energii nie pozwalają, byśmy mogli bezpiecznie go prowadzić. Od dwóch lat rozglądamy się za inwestorem, który mógłby przejąć projekt, ale pod warunkiem, że ryzyko nie pozostałoby w grupie Energa. Okazuje się, że to warunek nie do przejścia _ - powiedział Bieliński.

Poinformował, że do połowy czerwca spółka czeka na oferty wiążące w przetargu na budowę bloku gazowego w Grudziądzu. - _ Nasza decyzja o prowadzeniu inwestycji zależeć będzie od trzech czynników: wysokości ofert, cen gazu i poziomu zainteresowania elektrownią ze strony PSE _ - powiedział prezes.

Notowania Energi podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zysk netto grupy Energa w 2013 roku wyniósł 743 mln zł wobec 456,4 mln zł rok wcześniej. EBIT w ubiegłym roku wyniósł 1,195 mld zł, EBITDA ok. 2 mld zł (wzrost o 21 proc. rdr), a przychody 11,43 mld zł wobec 11,18 mld zł rok wcześniej.

W samym czwartym kwartale 2013 roku zysk netto Energi wyniósł 145 mln zł wobec 74 mln zł straty w analogicznym okresie 2012 roku. EBITDA wzrosła do 464 mln zł z 297 mln zł rok wcześniej, a przychody wyniosły 2,89 mld zł wobec 2,94 mld zł w IV kwartale 2012 roku.

business news
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)