Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Producent maszyn górniczych celuje w eksport

0
Podziel się:

Famur, największa polska firma zajmująca się produkcją maszyn górniczych, z powodu słabej sytuacji na rodzimym rynku szuka kolejnych rynków zbytu za granicą.

Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur
Waldemar Łaski, prezes zarządu Famur (źródło: Famur)

Famur, największa polska firma zajmująca się produkcją maszyn górniczych, z powodu słabej sytuacji na rodzimym rynku zbytu szuka klientów za granicą. - _ W 2013 roku sprzedaż zagraniczna stanowiła około 18 procent przychodów grupy Famur. Zdecydowana większość naszych przychodów eksportowych generuje rynek rosyjski i kraje WNP _ - poinformował Money.pl Waldemar Łaski, prezes zarządu. Jak dodał, teraz firma liczy na kolejne kontrakty w Ameryce Południowej.

W 2014 roku spółka Famur regularnie bierze udział w międzynarodowych targach._ - W dniach 21-25 kwietnia przedsiębiorstwo prezentuje ofertę w ramach jednego z największych wydarzeń w branży maszyn i technologii górniczych w Ameryce Południowej - targów Expomin 2014 w Santiago de Chile - _poinformował Money.pl Łaski.

Jak dodał, w tym roku Famur przedstawiał swoje portfolio także na International Mining Exhibition 2014 w Kalkucie oraz UzMiningExpo w Taszkiencie. _ - Ponadto delegacja śląskiej spółki wzięła ostatnio udział w misji gospodarczej w Turcji oraz Arabii Saudyjskiej. Podczas każdego z tych wydarzeń prowadzimy liczne rozmowy biznesowe, których - niejednokrotnie - efektem są umowy z zagranicznymi podmiotami - _zapewnił Łaski.

Starania o nowe kontrakty za granicą mają być receptą na słabą sytuację na rodzimym rynku wydobycia węgla. Ta, bezpośrednio odbiła się na zeszłorocznych wynikach spółki, które gorsze były niż w 2012 roku. Przychody Famuru w zeszłym roku wyniosły 1,17 mld złotych, kiedy w roku 2012 było to 1,47 mld złotych. Zysk netto w minionym roku był na poziomie 213,1 mln złotych, podczas gdy w roku 2012 było to 287,9 mln złotych.

_ - Niestety sytuacja na polskim rynku - w szczególności kłopoty Kompanii Węglowej SA - wymusza podejmowanie odpowiedzialnych działań restrukturyzacyjnych. Dlatego wraz z końcem lutego, zdecydowaliśmy się na wdrożenie Programu Integracji Operacyjnej - poinformował Łaski. - Równocześnie stawiamy na rozwój sprzedaży eksportowej. Chcemy wykorzystać na rynkach międzynarodowych wieloletnie doświadczenie Famuru w projektowaniu oraz dostarczaniu maszyn i urządzeń górniczych dla polskiego sektora wydobywczego, a naszym celem jest dostawa rozwiązań wszędzie tam gdzie wydobywa się węgiel zarówno w kopalniach podziemnych, jak i odkrywkowych. Za najbardziej obiecujące uznajemy rynki wschodzące i tam też kierujemy główny nurt swojej ekspansji - _ dodał.

Ograniczenie kosztów

By ograniczyć część kosztów, Famur zdecydował się wprowadzić wspomniany Program Integracji Operacyjnej, który ma polegać na przeprowadzeniu integracji spółek grupy, tak by stanowiły oddziały firmy._ - W pierwszej kolejności ulegnie połączeniu FAMUR SA oraz REMAG SA, a dotychczasowa działalność obydwu podmiotów będzie kontynuowana w ramach czterech dotychczasowych oddziałów produkcyjnych. W następnych etapach dokonywane będą fuzje Famuru z pozostałymi spółkami grupy. Celem programu jest uproszczenie struktury organizacyjnej, ograniczenie kosztów oraz poprawa efektywności - _powiedział Łaski.

Firma podjęła również decyzję o reorganizacji procesów produkcyjnych w wybranych spółkach, a w szczególności o wstrzymaniu części produkcji w zależnej spółce Fazos.

Część nieruchomości i budynków zakładu produkcyjnego, Fazos zamierza sprzedać. W związku z powyższym planowane są zwolnienia grupowe. Na pytanie Money.pl, kiedy może do nich dojść Łaski nie udzielił odpowiedzi.

Żeby zwiększyć swoją konkurencyjność na globalnym rynku, Famur zaproponował także fuzję drugiemu największemu producentowi maszyn górniczych w Polsce, Kopexowi. Jak wynika z raportu _ Warsaw Enterprise Institute _, przewaga wielu zagranicznych firm nad polskimi w walce o nowe rynki zbytu maszyn górniczych tkwi w wielkości tych pierwszych. Według raportu krajowa branża maszyn i urządzeń górniczych jest wciąż bardziej rozdrobniona i zróżnicowana od amerykańskiej czy zachodnioeuropejskiej. Połączenie Kopexu i Famuru miałoby umożliwić zwiększenie konkurencyjności.

- _ Fuzja obu spółek wiązałoby się z powstaniem polskiej globalnej marki i jednego z liderów produkcji maszyn i usług dla górnictwa podziemnego i odkrywkowego na świecie _- stwierdził Łaski. - _ Połączony Famur i Kopex byłby znaczącą konkurencją dla takich światowych liderów jak Cat, Joy czy Sandvik. _

Póki co, sama spółka Kopex nie jest zainteresowana fuzją. _ Kopex od stycznia nie zmienił zdania na temat propozycji Famuru. Argumenty przedstawione wtedy w raporcie bieżącym Famuru i powtarzane później nas nie przekonują. Kopex już teraz skutecznie i samodzielnie konkuruje na rynkach zagranicznych, mamy silną pozycję między innymi na największym rynku świata, czyli w Chinach. Ewentualne połączenie nie przyniosłoby więc dodatkowych korzyści ani dla Kopeksu, ani dla akcjonariuszy spółki _ - poinformowało Money.pl biuro prasowe Kopexu.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)