Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Projekt petrochemiczny Azotów i Lotosu. Drugiego takiego nie będzie

0
Podziel się:

Spółka chce skupić się na rozwoju własnych zakładów.

wiceprezes Zenon Pokojski
wiceprezes Zenon Pokojski (mat. prasowe)
bEISJJJx

Grupa Azoty, po rezygnacji ze wspólnego projektu petrochemicznego z Grupą Lotos, skupi się na rozwoju organicznym oraz zwiększeniu sprzedaży nawozów dzięki zacieśnieniu relacji z dystrybutorami oraz klientami, poinformował agencję ISBnews wiceprezes Grupy Azoty Puławy Zenon Pokojski (na zdjęciu). Według niego, spółka stale poszukuje nowych rynków zbytu, a najatrakcyjniejszym wydaje się Afryka.

_ - Po rezygnacji z projektu z Grupą Lotos nie mamy w planach podobnie dużych inwestycji, systematycznie inwestujemy natomiast we własne zakłady, wdrażając m. in. nowe i nowoczesne produkty. Staramy się także znacznie poprawić sprzedaż dzięki silniejszym i trwalszym związkom z naszymi dystrybutorami oraz odbiorcami końcowymi _ - powiedział Pokojski w rozmowie z ISBnews podczas Welconomy Forum in Toruń.

Wiceprezes dodał, że w tym zakresie jest możliwe ściślejsze związanie się z ciekawymi podmiotami na rynku dystrybucji. Teoretycznie możliwe jest nawet przejęcie, ale na dziś nie jest to rozpatrywane w strategii Grupy.

bEISJJJz

_ - Interesuje nas w tym kontekście rynek polski, naszych południowych sąsiadów, niemiecki oraz Skandynawia. Widzimy tutaj duże rezerwy, a systematycznie uzupełniając paletę naszych wyrobów możemy skutecznie tam konkurować _ - wyjaśnił Pokojski.

Według niego, Grupa poszukuje także nowych rynków zbytu, a szczególnie atrakcyjna wydaje się Afryka. Nie tylko Senegal, gdzie inwestują obecnie Police.

_ - Monitorujemy ten rynek, odbywamy spotkania, a nawet niedługo jedziemy tam z kolejną wizytą. Myślimy o Afryce nie tylko jako o potencjale surowcowym, ale również jako upowszechnianiu dobrych praktyk rolniczych. W tym m. in. celu szkolimy ekspertów, którzy będą mogli edukować potencjalnych odbiorców i pomagać w zdobywaniu tego rynku _ - wskazał wiceprezes Puław.

Pokojski zaznaczył, że Grupa liczy się z możliwością sprzedaży swoich _ non-core'owych _ aktywów, ale skomplikowane procedury obowiązujące spółki strategiczne dla polskiej gospodarki opóźniają ten proces. Nie można więc obecnie sprecyzować, co i kiedy uda się sprzedać.

bEISJJJF

_ - Na razie nie myślimy natomiast o sprzedaży naszych spółek transportowych, choć widzimy na rynku chęć do konsolidacji, szczególnie aktywów kolejowych. My jednak chcemy wręcz rozwijać własną logistykę, widząc w tym dodatkowy walor poprawiający dotarcie, a więc i więzi z klientami _ - podsumował Pokojski w rozmowie z ISBnews.

Grupa Azoty jest jedną z największych firm w europejskiej branży chemicznej, obecna jest w sektorze tworzyw konstrukcyjnych, nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także alkoholi OXO i plastyfikatorów. Jednostką dominującą są Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach notowane na GPW od 2008 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEISJJKa
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)