Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja PKP Energetyka coraz bliżej. W grze już tylko trzy firmy

0
Podziel się:

PKP Energetyka - kolejna ze spółek PKP - jest bliska prywatyzacji. W wyścigu o aktywa kolejowej firmy pozostały trzy podmioty.

Prywatyzacja PKP Energetyka coraz bliżej. W grze już tylko trzy firmy
(PKP Energetyka/materiały prasowe)
bEISGxWt

PKP Energetyka - kolejna ze spółek PKP - jest bliska prywatyzacji. Według nieoficjalnych informacji, nowym właścicielem może zostać państwowa Energa.

W wyścigu o aktywa kolejowej firmy pozostały trzy podmioty, chociaż ostateczny termin składania dokumentów mija 29 czerwca.

Jak czytamy w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu", najbliżej kupna PKP Energetyka jest gdańska Energa. Wedle informacji dziennika, Energa powinna otrzymać wkrótce wyłączność na negocjacje. A zakończenie sprzedaży spółki to kwestia kilku tygodni.

bEISGxWv

Do końcowej fazy postępowania przetargowego stanęły trzy podmioty - Energa, fundusz CVC, oraz połączone siły Tauronu i PZU. Przedstawiciele PKP nie chcą ujawniać szczegółów złożonych ofert, jednak zastrzegają, że wszystkie traktują poważnie.Wedle medialnych doniesień, najmniejsze szanse ma ten ostatni duet.

Odpowiedzialny za prywatyzację w spółce Sławomir Baniak zapewnia, że bezpieczeństwo energetyczne na kolei nie będzie zagrożone w związku z prywatyzacją PKP Energetyki. Twierdzi on, że wszyscy chętni do przejęcia firmy gwarantują kontynuację profilu działalności spółki. Jest ona głównym dostarczycielem energii elektrycznej zarówno dla przewoźników, jak i do zarządcy sieci kolejowej, czyli do Polskich Linii Kolejowych. Firma jest też odpowiedzialna za utrzymanie instalacji w dobrym stanie technicznym.

PKP Energetyka to kolejna spółka kolejowa, której udziały trafiają w prywatne ręce. Jako pierwsze zmieniły właściciela Polskie Koleje Linowe. Niespełna dwa lata temu na giełdę trafiły akcje największego przewoźnika towarowego w Polsce - PKP Cargo. Już w tym roku sprywatyzowano TK Telekom - spółki, która jest odpowiedzialna za łączność telefoniczną i internetową na kolei.

Przychody z prywatyzacji spółek kolejowych są przeznaczone przede wszystkim na spłatę historycznego długu PKP, który w 2012 roku wynosił 4 miliardy złotych. W 2014 roku wyniósł on niespełna miliard złotych. W planach jest też prywatyzacja jedynego państwowego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity. Spółka przyniosła jednak w zeszłym roku stratę w wysokości 54 milionów złotych. Wiele wskazuje na to, że w tym roku wynik nie będzie się znacząco różnił, dlatego sprzedaż zostanie prawdopodobnie odłożona.

bEISGxWB
Zobacz także: Prywatyzacja PKP Intercity odsunięta w czasie? Zobacz, jak tłumaczy to prezes PKP SA
bEISGxWW
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)