Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bogdanka
10.06.2014 15:45

Przed Bogdanką kluczowa decyzja

Już prawie 4 procent od początku czerwca zyskują posiadacze lubelskiej Bogdanki, a spółka odrobiła niemal wszystkie straty z bardzo słabego maja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

Przed firmą stoi teraz kluczowa decyzja w wypłacie dywidendy.

Akcjonariusze Lubelskiego Węgla Bogdanka zdecydują na walnym zgromadzeniu 12 czerwca o przeznaczeniu na dywidendę 197,28 mln złotych (60 proc. zysku), co da wypłatę w wysokości 5,80 zł na akcję i stopę dywidendy - przy aktualnej wycenie - w wysokości około 4,8 proc.

Przed spółką są jednak całkiem spore inwestycje. Bogdanka stara się o koncesje na nowe złoża węgla w Polsce, wnioski są już w resorcie środowiska. Czy w związku z tym, dla spółki nie byłoby lepiej zachować większą część zysku?_ - Zarząd rekomenduje, zgodnie ze strategią, wypłatę dywidendy na poziomie 60 procent i uważamy że ten poziom jest dla spółki bezpieczny - _ powiedział w rozmowie z Money.pl Zbigniew Stopa, prezes spółki.

Dodał, że w przypadku złóż K3, K6-K7, to przylegają one do obecnie eksploatowanych złóż i wyrobisk górniczych, więc w krótkim czasie Bogdanka mogłaby zacząć wydobywać węgiel z tego nowego obszaru, wykorzystując obecną infrastrukturę. Dopiero dotarcie do pozostałej części obszaru wymagałoby budowy infrastruktury dołowej i budowy nowego szybu w perspektywie kilku lat. _ - Można szacować, że nakłady na uruchomienie szybu i infrastrukturę to kilkaset milionów złotych - _ szacuje Zbigniew Stopa.

Notowania Bogdanki od początku roku

Całkowity CAPEX grupy Bogdanka zrealizowany w pierwszym kwartale 2014 roku wyniósł 116,28 mln zł, co oznacza, że grupa zrealizowała ok. 16,42 procent planu nakładów inwestycyjnych na rok 2014, które mają wynieść w całym roku 708,25 mln zł.

W uchwałach przewidziano dzień dywidendy na 11 września 2014 r., a termin wypłaty na 2 października 2014 r. W ubiegłym roku akcjonariusze LW Bogdanka zdecydowali się przeznaczyć na dywidendę 172,11 mln zł z ubiegłorocznego zysku wynoszącego 287,0 mln zł na dywidendę, czyli 5,06 zł na akcję.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: bogdanka, lwb, business news, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz