Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przejęcia i projekt z Azotami. Lotos zapowiada...

0
Podziel się:

Kluczowym miesiącem wydaje się listopad. Właśnie wtedy mogą zapaść ostateczne decyzje dotyczące blisko miliardowych nakładów inwestycyjnych na przyszły rok.

prezes zarządu Paweł Olechnowicz
prezes zarządu Paweł Olechnowicz (Reporter Poland)
bEshHvat

Drugi największy paliwowy koncern w Polsce w listopadzie poinformuje o ewentualnych przejęciach w Norwegii. Zdecyduje też, czy będzie realizowana szczegółowa analiza dla planowanego projektu petrochemicznego z Grupą Azoty - poinformował prezes Lotosu Paweł Olechnowicz (na zdjęciu). Na inwestycje spółka chce w 2014 roku przeznaczyć około miliarda złotych.

_ - W listopadzie pojawi się informacja w sprawie zakupów na szelfie norweskim i rozwiązania projektu Yme. Na pewno będziemy odzyskiwać pieniądze _ - obiecuje prezes Olechnowicz. Ta zapowiedź potwierdza wcześniejsze informacje o tym, że są spore szanse na zakup aktywów produkcyjnych w Norwegii jeszcze w tym roku.

Prezes poinformował też, o zamiarze podjęcia decyzji w sprawie ewentualnego wstępnego studium wykonawczego, czyli analizy rynku, analizy ekonomicznej, technicznej i strategicznej dla projektu realizowanego wspólnie z giełdowym gigantem chemicznym Grupą Azoty._ - To projekt skomplikowany, z dużym potencjałem _- powiedział Olechnowicz. Na obecną chwilę Lotos i Grupa Azoty pracują nad dwoma projektami: instalacji krakingu parowego i produkcji polietylenu oraz kompleksu instalacji aromatów. Pozytywne wyniki studium pozwoliłyby na rozpoczęcie prac projektowych nad wybranym wariantem.

bEshHvav

Lotos szacuje, że w tym roku przeznaczy na inwestycje 700-800 mln zł. Zgodnie ze strategią, w przyszłym roku nakłady na inwestycje wyniosą około 1 mld zł. - _ Zgodnie ze strategią, zakładaliśmy średnio wydatki inwestycyjne na poziomie około miliarda złotych. I to się nie zmienia _ - zapewnia Olechnowicz. - _ Największe kwoty wydamy na rozwój upstreamu ( obejmuje działalność taką jak: prace poszukiwawcze oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego - Money.pl). Pojawią się też wydatki na instalację koksowania i rozwój sieci stacji paliw _- dodał. Po 9 miesiącach tego roku Lotos na inwestycje przeznaczył już 500 milionów złotych.

Lotos z części inwestycji będzie wychodzić

Koncern może w przyszłym roku zdecydować o całkowitej lub częściowej sprzedaży spółki zależnej Lotosu Kolej. Trwają analizy dotyczące zbycia także innych spółek z grupy. _ - Będziemy mieli kompleksowe analizy i wiedzę, co będziemy dalej robić z Lotosem Kolej do końca roku. Wygląda na to, że będziemy chcieli wyłączyć ją z naszej grupy kapitałowej całkowicie lub częściowo w 2014 roku _ - przyznaje prezes.

Wiceprezes Mariusz Machajewski informuje, że trwają również analizy dotyczące sprzedaży innych spółek z grupy. - _ Ten proces dotyczy połowy spółek z grupy, wszystkich tych, które nie są związane z podstawową działalnością firmy _ - komentuje Machajewski. Wcześniej zainteresowanie spółkami przewozowymi m.in. z Grupy Lotos sygnalizowało PKP Cargo.

bEshHvaB

Te wszystkie zapowiedzi zachęcają inwestorów giełdowych do zakupu akcji spółki. Papiery na około godzinę przed końcem handlu na GPW drożeją ponad 2 procent względem wczorajszego zamknięcia. Jeden walor wyceniany jest więc na 39,40 zł. Gorzej wygląda sytuacja biorąc za punkt odniesienia początek tego roku. Przez 10 miesięcy akcje Lotosu potaniały o około 6,5 procent.

Tegoroczne notowania akcji Lotosu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem dzisiejszej sesjiLotos opublikował wyniki za trzeci kwartał. Spółka w tym okresie zarobiła 337 milionów złotych. Jest to wynik lepszy od prognoz, ale dużo gorszy od rezultatu z analogicznego okresu poprzedniego roku. Obniżyły się także przychody spółki.

Dane finansowe spółki (w milionach złotych)
III kwartał 2013 III kwartał 2012 zmiana %
Źródło: Money.pl na podstawie danych Lotos S.A.
Przychody ze sprzedaży 7 796,31 8 568,78 -9,01
Koszty sprzedaży 7 047,99 7 596,19 -7,22
Zysk operacyjny 340,78 603,80 -43,56
Zysk netto 337,23 626,01 -46,13
bEshHvaC

Przy okazji publikacji wyników spółka poinformowała o nowej metodologii liczenia modelowej marży rafineryjnej. Kalkulacja uwzględnia zakończenie _ Programu 10+ _ oraz przejście rafinerii gdańskiej na zasilanie gazem ziemnym, co w konsekwencji miało wpływ na poprawę struktury produktowej oraz zmniejszenie zużycia własnej ropy naftowej w rezultacie wzrostu efektywności energetycznej zakładu po zakończonej modernizacji - poinformowała spółka.

Modelowa marża rafineryjna Grupy Lotos SA wyniosła w trzecim kwartale, według nowej metodologii, 4,32 dolara na baryłkę wobec 9,68 rok wcześniej. Według dotychczasowego modelu kształtowała się natomiast na poziomie 1,91 dolarów wobec 6,95 rok wcześniej.

Czytaj więcej w Money.pl

bEshHvaD

| -9,01% |
| --- |
| -7,22% |
| -43,56% |
| -46,13% |

bEshHvaW
business news
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)