Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przejęcie Sygnity przez Asseco? Jest wniosek do UOKiK

0
Podziel się:

Spółka sugeruje nieprawidłowości przy decyzji Urzędu.

prezes Sygnity Janusz R. Guy
prezes Sygnity Janusz R. Guy (Sygnity)
bEISqPhh

Sygnity skierowało do UOKiK wniosek o uchylenie decyzji z lipca 2012 roku wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Asseco Poland kontroli nad Sygnity.

Sygnity skierowało wniosek w oparciu o art. 21 ust 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, który mówi, iż prezes UOKiK może uchylić decyzję koncentracyjną wydaną w oparciu o nierzetelne informacje, za które odpowiedzialni są przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji.

Sygnity w piśmie zwraca uwagę na wątpliwości odnośnie prawidłowości danych, które legły u podstaw wydania przez prezesa UOKiK decyzji. Spółka podaje, że wątpliwości dotyczą: prawidłowego zidentyfikowania kręgu podmiotów świadczących usługi substytucyjne wobec usług Asseco i Sygnity, a nie jakiejkolwiek usługi na szeroko pojętym rynku IT oraz prawidłowego zidentyfikowania pośród ww. podmiotów świadczących usługi substytucyjne wobec usług Asseco i Sygnity tych przedsiębiorców, którzy mogą rzeczywiście, a nie wyłącznie teoretycznie, być konkurentami Asseco i Sygnity w świadczeniu usług dla wyodrębnionej grupy największych klientów.

bEISqPhj

"Powołując się m.in. na wskazówki zawarte w decyzjach Komisji Europejskiej dotyczących świadczenia usług na rynku IT, w piśmie wskazano na możliwość sformułowania przez prezesa UOKiK węższych definicji rynków właściwych odrębnie dla małych/średnich nabywców i dużych nabywców usług IT. Różnice w charakterze zamówień organizowanych przez obie grupy podmiotów, w tym wysokie wymagania stawiane przez największych nabywców w publicznych przetargach powodują, iż realnymi konkurentami Asseco i Sygnity w największych przetargach jest ograniczona liczba dostawców. Pośród nich łączny udział Asseco i Sygnity może stwarzać zagrożenie dla konkurencji i prawa do swobodnego wyboru oferentów przez dostawców" - napisano w komunikacie.

Spółka podaje, że poza ww. argumentami natury merytorycznej w piśmie przedstawiono także argumentację zmierzającą do weryfikacji, czy dane posiadane przez prezesa UOKiK w lipcu 2014 r., kiedy wydano postanowienie o przedłużeniu terminu obowiązywania decyzji wyrażającej zgodę na koncentrację, były wyczerpujące i w pełni oddające obraz rynku.

Prezes UOKiK w lipcu 2014 r. przedłużył o rok, tj. do 11 lipca 2015 r., termin ważności decyzji wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji Asseco Poland z Sygnity.

W połowie marca prezes Asseco Poland Adam Góral informował, że spółka obecnie nie rozważa ogłoszenia wezwania na Sygnity.

bEISqPhp

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

bEISqPhK
business news
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)