Notowania

business news
04.04.2014 15:15

Przychody Fiten w górę, ale wynik pod kreską. Przez OZE

Spółka pod koniec ubiegłego roku podjęła decyzję o wycofaniu się z segmentu odnawialnych źródeł energii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

O ponad 20 procent do 517 milionów złotych wzrosły w 2013 roku przychody grupy Fiten, zajmującej się obrotem energią elektryczną w Polsce i na rynkach europejskich. Wynik netto był jednak ujemny, głównie ze względu na odcięcie działalności związanej z OZE. _ - Temat jest dla nas zamknięty i kategorycznie z odnawialnymi źródłami nie chcemy mieć nic wspólnego - _ mówi Money.pl Roman Pluszczew, prezes Fiten (na zdjęciu).

Skonsolidowany wynik netto za 2013 rok wyniósł minus 3,9 miliona złotych względem plus 48 tysięcy złotych w 2013 roku. Natomiast jednostkowy oczyszczony, czyli po wyłączeniu zdarzeń związanych ze sprzedażą Energobiogazu i Bioelektrowni Przykona, wyniósł ponad 4,3 miliona złotych.

Spółka pod koniec ubiegłego roku podjęła decyzję o wycofaniu się z segmentu odnawialnych źródeł energii, który docelowo miał być ważną częścią biznesu. Przyczyną takiej decyzji był brak powstania regulacji dla rynku. W grudniu ubiegłego roku minął drugi rok od chwili rozpoczęcia prac rządu nad ustawą kto i na jakich zasadach otrzyma wsparcie do wyprodukowanej zielonej energii. A regulacje dotyczące odnawialnych źródeł energii powinny w Polsce obowiązywać już po 2010 roku, wynika z zaleceń Komisji Europejskiej.

Spółka podała, że czynniki te spowodowały brak zaufania inwestorów do funkcjonowania rynku w przyszłości, a co za tym idzie brak możliwości finalizacji sprzedaży kolejnych projektów biogazowych przez grupę.

Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami Donalda Tuska, projekt regulacji OZE jest już gotowy, jednak wciąż nie wiadomo, kiedy trafi pod obrady Rady Ministrów. Jedną z powtarzanych dat jest początek wakacji. W taki scenariusz nie wierzy jednak Roman Pluszczew _ - Na tę ustawę czekaliśmy ponad dwa lata, podobnie jak inwestorzy tej branży. I do tej pory się nie doczekaliśmy. Dlatego wątpię w takie deklaracje - _ powiedział Money.pl prezes Fiten.

Dodał, że kwestia odnawialnych źródeł energii jest już zamknięta. _ - Nawet jeśli te regulacje weszłyby w życie to i tak trzeba pamiętać, że podpis jednego polityka może wywrócić cały rynek do góry nogami. Przykład Hiszpanii pokazuje co się dzieję, gdy zabraknie pieniędzy na dotowanie produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii - _ powiedział Pluszczew. W Hiszpanii nawet połowa produkcji energii pochodziła z odnawialnych źródeł. Kryzys zadłużeniowy w Europie sprawił jednak, że rząd zdecydował się obciąć dotacje, a to doprowadziło do serii bankructw firm.

_ - Ryzyko polityczne zawsze było obecne w tej branży, ale nikt na poważnie nie brał możliwości jego realizacji. Patrząc teraz na całą tę sytuację nie tylko w Polsce, w mojej ocenie, trzeba się jednak z taką możliwością liczyć. Obecnie za sprawą OZE cały rynek energii jest na rozdrożu, proszę spojrzeć na ostatnie działania i sprawozdania finansowe GDF Suez, RWE czy E.ON. Narasta moim zdaniem prawdopodobieństwo zmiany sentymentu do OZE w obecnym kształcie w skali europejskiej - _ powiedział nam prezes Fiten.

Działania spółki będą się koncentrować na rozwoju podstawowej działalności, czyli handlu energią elektryczną. Przychody z tego tytułu stanowiły niemal 98 procent sumy i były wyższe o 21 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: business news, giełda, wiadmomości, gospodarka, manager, newconnect, prosto z firm
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz