Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PZ Cormay oskarża byłego prezesa o nadużycia. Tuora odpowiada...

0
Podziel się

Chodzi o straty rzędu 2 mln zł. Tomasz Tuora zwraca uwagę na to, że nowy zarząd chce odwrócić uwagę od nielegalnego przejęcia władzy w firmie.

Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay
Tomasz Tuora, prezes PZ Cormay (materiały prasowe)
bEgodgZN

Odwołany 26 sierpnia prezes Tomasz Tuora (na zdjęciu) wyprowadzał z firmy w latach 2010-2014 pieniądze, które przyczyniły się do strat spółki na prawie 2 mln zł - twierdzi nowy zarząd PZ Cormay. Otrzymaliśmy od Tuory wyjaśnienia w tej sprawie. Były prezes zapowiada złożenie zawiadomienia do sądu w sprawie oszczerstw. Konflikt na linii Tuora - nowy zarząd zaostrza się coraz bardziej.

Zarząd PZ Cormay złożył w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Żoliborz w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia na szkodę spółki przestępstwa nadużycia zaufania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Polega ono na okresowym dokonywaniu przelewów na rzecz podmiotów powiązanych z przekazującym w okresie od 10.09.2010 r. do 14.03.2014 r. Mowa o 39.469.900,00 zł. Skutkiem czynu stanowiącego przestępstwo objęte powyższym zawiadomieniem może być powstanie po stronie PZ Cormay szkody nie mniejszej niż 1.972.705,50 zł.

Zawiadomienie zostało złożone do prokuratury w środę. Dzisiaj Money.pl otrzymał oświadczenie od przedstawiciela Tomasza Tuory, który w sprawie oszczerstw przygotowuje pozew przeciwko zarządowi.

bEgodgZP

_ Nowy rzekomy zarząd firmy nie ma podstaw twierdzić, czy nawet podejrzewać, że podczas rządów Tomasza Tuory doszło do realizacji przelewów nie związanych z działalnością operacyjną spółki. Wszystkie operacje finansowe, realizowane podczas prezesury Tomasza Tuory, w tym zatwierdzanie przekazania zaliczek i przelewów, były przeznaczone na bieżące funkcjonowanie firmy. Co więcej, wszelkie zaliczki wypłacane przez firmę w okresie zarządzania spółką przez Tomasza Tuorę zostały rozliczone. Potwierdzają to nie tylko dokumenty księgowe, ale i szereg innych okoliczności, jak choćby jednomyślne zatwierdzanie przez walne zgromadzenie (w tym głosami funduszy) przygotowywanych przez zarząd (z Tomaszem Tuorą w składzie) sprawozdań finansowych __ i sprawozdań zarządu. Dodatkowo, w trakcie walnego zgromadzenia akcjonariusze regularnie i jednomyślne udzielali absolutorium Tomaszowi Tuorze. Takie absolutorium po raz ostatni potwierdziło brak jakichkolwiek zaległości czy uchybień finansowych w działaniach prezesa Tomasza
Tuory w czerwcu bieżącego roku _- czytamy w oświadczeniu.

Jak podkreśla Tomasz Tuora, zawiadomienie do prokuratury wydaje się być próbą odwrócenia uwagi od nielegalnego przejęcia władzy w firmie. Nieprzypadkowo bezpodstawne zawiadomienie prokuratury zbiega się ze złożeniem przez byłego prezesa PZ Cormay pozwu, w którym zaskarżył uchwały walnego zgromadzenia.

Tuora: Fundusze nielegalnie przejęły kontrolę

Zdaniem Tuory, uchwały ostatniego walnego zgromadzenia są nieważne, bowiem zostały podjęte dzięki głosom akcjonariuszy, którzy zawarli porozumienie z naruszeniem obowiązków informacyjnych oraz na szkodę spółki i pozostałych akcjonariuszy.

Chodzi o walne z 26 sierpnia, w czasie którego doszło do zmian w radzie nadzorczej, a w efekcie do przetasowania w samym zarządzie - funkcję prezesa stracił Tomasz Tuora, zaś członka zarządu Barbara Tuora-Wysocka. W ich miejsce walne powołało Janusza Płocicę (byłego prezesa Zelmera) oraz Wojciecha Suchowskiego.

bEgodgZV

_ - O zawarciu porozumienia niektórych akcjonariuszy świadczy szereg okoliczności, m.in. zgodne głosowanie wszystkich członków porozumienia nad uchwałami. Dodatkowo, podczas obrad okazało się, że wszyscy kandydaci na członków rady nadzorczej, a także przyszły nowy prezes, byli obecni w miejscu walnego zgromadzenia. Osoby te musiały być zatem pewne, że zostaną powołane w skład organów spółki. Warto podkreślić, że ich kandydatury nie zostały ujawnione przed rozpoczęciem walnego zgromadzenia - _ czytamy w przesłanym do redakcji oświadczeniu.

PZ Cormay to producent odczynników diagnostycznych i dystrybutor aparatury medycznej, który eksportuje produkty do ponad 150 krajów świata. Flagowym projektem jest analizator BlueBox, który ma umożliwić wykonanie badania bez konieczności klasycznego pobierania krwi i jej transportu do laboratorium. Wciąż nie wiadomo, kiedy ruszy jego sprzedaż, aczkolwiek planowany termin to 2016 rok.

Czytaj więcej w Money.pl

bEgodhaq
business news
giełda
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)