Notowania

śmigłowce
19.06.2015 11:27

PZL Świdnik chce w sądzie walczyć o unieważnienie przetargu

- Większość z tych naruszeń nie może być publicznie omawiana ze względu na ich zastrzeżony charakter. Jednak do tych, które nie zostały objęte klauzulą 'zastrzeżone' należy m.in. wprowadzanie zmian zasad, czy zakresu postępowania przetargowego na jego bardzo późnym etapie - pisze PZL Świdnik w komunikacie prasowym odnosząc się do złożonego pozwu w warszawskim sądzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe PZL-Świdnik)

Będzie proces w sprawie kontraktu na śmigłowce dla polskiej armii? Tego chce PZL-Świdnik, który złożył pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie. Wnosi w nim o zamknięcie postępowania przetargowego na śmigłowce dla polskiej armii bez wyboru oferty. Według Świdnika, w przetargu zastosowano "wątpliwe kryteria selekcji", podała spółka.

"Informujemy, że jest wiele poważnych naruszeń, które potwierdzają zasadność pozwu złożonego przez PZL-Świdnik. Większość z tych naruszeń nie może być publicznie omawiana ze względu na ich zastrzeżony charakter. Jednak do tych, które nie zostały objęte klauzulą 'zastrzeżone' należy m.in. wprowadzanie zmian zasad, czy zakresu postępowania przetargowego na jego bardzo późnym etapie, jak również naruszanie przepisów prawa odnoszących się do offsetu" - czytamy w komunikacie.

PZL-Świdnik już wcześniej w toku postępowania przetargowego pisemnie informował Inspektorat Uzbrojenia o większości z powyższych naruszeń. W końcu, 11 maja 2015 r. firma wysłała także pismo przedprocesowe do ministra obrony i Inspektoratu Uzbrojenia, podsumowując wszystkie naruszenia i nieprawidłowości, przypomina spółka.

"Niestety, w tej sprawie nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi i naruszenia te są teraz przedmiotem złożonego pozwu" - czytamy dalej.

"Jesteśmy głęboko przekonani, że nieprawidłowości i naruszenia, o których mowa w pozwie, stały w sprzeczności z zasadami konkurencji, doprowadzając do podjęcia decyzji, która nie leży w najlepszym interesie Sił Zbrojnych RP, polskiego sektora lotniczego oraz polskich podatników. Spółka złożyła pozew, gdyż ma poczucie, że jest to winna również swoim pracownikom, których interes jest zagrożony ze względu na oczywiste skutki przemysłowe podjętej decyzji" - podsumowano w komunikacie.

PZL-Świdnik brał udział w przetargu na 70 śmigłowców (ich liczbę zmniejszono później do 50) dla polskich sił zbrojnych. MON w postępowaniu zakwalifikował do sprawdzeń weryfikacyjnych śmigłowiec oferowany przez konsorcjum Airbusa - "Program EC-725 CARACAL-Polska".

Zakup śmigłowców wielozadaniowych jest jednym z największych postępowań w ramach programu modernizacji polskiej armii. Do przetargu przystąpiły zakłady PZL-Świdnik, należące do włosko-brytyjskiej grupy AgustaWestland, ze śmigłowcem AW149, Sikorsky z PZL Mielec ze śmigłowcem S70i Black Hawk. Natomiast konsorcjum z Airbus Helicopters zaproponowało maszynę H225M.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykańskie bazy wojskowe w Polsce. "W Stanach to popularna idea" Fakt, że Amerykanie przegrali przetarg na śmigłowiec dla polskiej armii, przeszedł w Stanach Zjednoczonych w zasadzie bez echa.
Modernizacja polskiej armii przyśpiesza. Śmigłowiec Caracal właśnie zaliczył testy Maszyna była testowana przez kilkanaście dni w bazie wojskowej w Powidzu.
Przetarg na śmigłowce. NIK umywa ręce Szef NIK Krzysztof Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Izba bada coś, co się już wydarzyło, więc na razie nie może podjąć działań.
Tagi: śmigłowce, business news, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prosto z firm, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz