Notowania

przejęcia pzu
03.10.2014 06:44

PZU kupuje i szykuje się do emisji obligacji

Polski ubezpieczyciel chce przejąć dwie spółki: litewską i estońską.

Podziel się
Dodaj komentarz
(materiały prasowe)

PZU zapowiada, że do końca października sfinalizuje transakcję przejęcia Lietuvos Draudimas. Spółka przyspieszyła z procesem przejęcia spółki estońskiej, poinformował członek zarządu PZU Przemysław Dąbrowski. Ubezpieczyciel do połowy miesiąca będzie wiedział, czy może wyemitować obligacje podporządkowane bez konieczności dokonywania zmian w prawie.

_ - Zgoda na litewską spółkę powinna być w przyszłym tygodniu, a 31 października powinniśmy przejąć spółkę w sensie prawnym. Zgoda będzie warunkowa, ale przejmiemy spółkę litewską i jeśli dobrze pójdzie, to w październiku - to jest mniej pewne - przejęlibyśmy też spółkę estońską. Przyspieszyliśmy z tym procesem _ - powiedział Dąbrowski.

Pod koniec lipca PZU uzyskało zgodę Banku Litwy na nabycie akcji Lietuvos Draudimas AB. Grupa PZU informowała w drugiej połowie kwietnia, że podpisała z Royal & Sun Alliance Insurance plc umowy zakupu trzech ubezpieczycieli działających w krajach bałtyckich za łączną kwotę 258 mln euro, podała spółka.

Grupa ma zapłacić około 180 mln euro za Lietuvos Draudimas AB, około 48 mln euro za AAS Balta i około 30 mln euro za estoński oddział Codan Forsikring A/S.

Na początku lipca PZU uzyskało wszystkie niezbędne zgody i zamknęło transakcję nabycia akcji AAS Balta, lidera łotewskiego rynku ubezpieczeniowego.

PZU w ciągu 2 tygodni będzie wiedziało, czy może wyemitować obligacje podporządkowane bez konieczności dokonywania zmian w prawie. Spółka posiada opinię prawną, której interpretacja zezwala na taką emisję. Jednak ostatnie zdanie należy do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), poinformował członek zarządu Przemysław Dąbrowski.

Pod koniec sierpnia Dąbrowski informował, że PZU wspólnie z KNF pracuje nad zmianami w prawie, dzięki którym zarówno PZU, jak i inni ubezpieczyciele mogliby przeprowadzać emisję długu podporządkowanego.

Skonsolidowane kapitały własne PZU wynosiły 11 917,3 mln zł na koniec czerwca 2014 r. Wskaźnik rentowności kapitału (ROE) wyniosło 27,5 proc. na koniec I półrocza. Aktywa razem Grupy PZU wyniosły 63,82 mld zł na koniec I poł. 2014 r. wobec 62,79 mld na koniec I poł. 2013 r.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: przejęcia pzu, pzu, business news, wiadmomości, gospodarka, manager, prosto z firm, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz